Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2021), vychází již 8983 dnů

Dnes je 16. květen
(3. květen církevního kalendáře iuliánského)
• 2021 rok křesťanského letopočtu
• 7510 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 16. 5.:
Neděle po Nanebevstoupení Páně Sv. Jana Nepomuckého, mučedníka, patrona zemí Koruny české Sv. Ubalda, biskupa a vyznavače
 • 17.4.2021:
  Třebíč má suvenýrovou euro bankovku
  Spolek za starou Třebíč letos vydal pamětní suvenýrovou 0 Euro bankovku s motivem města Třebíče. Autorem návrhu třebíčské eurobankovky a realizátorem je PhDr. Martin Herzán – předseda Spolku za starou Třebíč.
  Na Vysočině je Třebíč po Jihlavě, která ,,eurobankovku,, vydala minulý rok, druhým městem. Prvním městem v naší republice byla v roce 2018 Praha. Úplně první 0 eurobankovka na světě pak vznikla v roce 2015 ve Francii a následně se z toho stala celoevropská vážená sběratelská záležitost.

  Podle pravidel 0 eurobankovek je možno seberealizovat pouze přední stranu bankovky, zadní stranu mají všechny bankovky stejné a zachycují nejznámější evropské památky. Nebylo jednoduché na kus papíru velkého zhruba jako naše stokoruna zachytit všechny krásy a hodnoty Třebíče, takže vyhrála dominanta města – městská věž a bazilika zapsaná na Unesco. Bohužel, podle pravidel nebylo možno na bankovku právě zapsání města na seznam UNESCO výslovně zmínit.

  Z marketingového hlediska je nyní ta nejhorší možná doba pro vznik takového předmětu. Obchody jsou zavřené, lidi mají jiné starosti a černé myšlenky. Přesto jsme do toho právě v této době šly, protože to kouzlo je právě v tom, že i v beznadějné době pandemie tu vzniklo něco pěkného, netradičního, co přivede lidi na jiné myšlenky a povznese ducha města.

  Bankovky jsou vyrobené až v Itálii ve městě Bergamo. Zdejší firma se zaměřuje na tisk 0 Euro bankovek s nejslavnějšími turistickými místy v Itálii. Zakázka bankovky s motivem města Třebíče byla její první zahraniční zakázka. Právě Bergamo bylo nepostiženějším místem v Itálii a stalo se doslova mrtvým městem. I proto jsme je rádi v této době podpořili touto nákladnou zakázkou. Touto zakázkou jsme podpořili i výsadbu stromů na Madagaskaru, neboť právě do tohoto projektu tato italská firma část zisků daruje.

  Bankovky jsou vyrobené na bankovkovém papíře s vodotiskem, mikrotisky, reliéfním hlubotiskem, ochrannými infračervenými vlasy, hologramem, perforací, originálním číslováním každé bankovky atd. v nejvyšší kvalitě na úrovni platných bankovek západního světa, aby měli svoji sběratelskou hodnotu. Každá bankovka je v pevné ochranné plastové fólii.

  Celkový náklad byl 2500 kusů bankovek. Do Třebíče dorazilo 2000 kusů, zbylých 500 kusů si ponechala italská firma na 0 Eurobankovky pro prezentaci a nabídky sběratelům po celém světě. Takže jde i o dobrou reklamu pro Třebíč.

  Bankovky je možné koupit v knihkupectví Jakuba Demla na Karlově náměstí v Třebíči, která má i v době pandemie výdejní místo. Výdejní okénko otevřeno od 7.30 do 18 hodin. Cena je 99 korun za kus.
  - zprav -
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.