27.11.2024:
Přijďte se seznámit s bílým lvem Gandalfem do táborské zoo na jeho první komentované krmení
Méně než 13 jedinců přežívá ve volné přírodě na jediném místě jižní Afriky. Bílý lev je tak vzácný, že jeho existenci i vědci považovali velmi dlouho jen za součást bájí afrických domorodých kmenů. Že opravdu existuje, se mohou od letošního podzimu na vlastní oči přesvědčit i návštěvníci táborské zoologické zahrady, která toto mimořádně vzácné zvíře získala. A už tuto sobotu 30. listopadu se mohou od 14 hodin zúčastnit vůbec prvního komentovaného krmení bílého Gandalfa za účasti veřejnosti.
„Bílý lev je extrémně vzácný, ve volné přírodě byl dokonce úplně vyhuben. Díky ochranářským organizacím se ale na začátku tohoto tisíciletí podařilo vrátit je zpátky do jejich přirozeného prostředí. Přesto jich stále přežívá více v zoologických zahradách než ve volné přírodě. Jsme velmi rádi, že jsme tohle mimořádné zvíře získali. Návštěvníci ho u nás v novém výběhu mohou pozorovat už skoro tři týdny. Tuto sobotu budou mít vůbec první příležitost být u jeho krmení, při kterém se s ním nejen blíže seznámí, ale dozví se také spoustu zajímavostí ze života těchto zvířat“ láká na mimořádné víkendové komentované krmení ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Komentované krmení začne u nového výběhu, který se šestiletým Gandalfem sdílí také o rok starší běžně zbarvená lvice Aisha, dvě hodiny po poledni.
Bílý lev je extrémně vzácný, ve volné přírodě jich podle organizace Global White Lion Protection Trust aktuálně žije méně než 13 jedinců. Vyskytují se na jediném místě planety - v oblasti Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice. O něco větší počet bílých lvů žije v zoologických zahradách po celém světě. Bílé zbarvení Gandalfa není způsobeno albinismem, ale extrémně vzácnou genetickou mutací zvanou leucismus.
Africké domorodé kmeny bílé lvy po staletí považují za hvězdné bytosti, které jsou darem od bohů. Věří, že jim mají zajistit mír a prosperitu. Vědci v jejich skutečnou existenci dlouho nevěřili a považovali je jen za součást legend afrických domorodců. První popsané pozorování bílého lva pochází až z roku 1938, dlouho však bylo zpochybňováno. Poprvé vyfocen byl dokonce až v sedmdesátých letech minulého století.
Vědci jejich extrémní vzácnost nejprve vysvětlovali tím, že jsou vůči běžně zbarveným lvům v nevýhodě. Teprve nedávno se ukázalo, že opak je pravdou, protože ve světlých písčitých oblastech jižní Afriky jsou maskovaní mnohem lépe. Ani to je ale neuchránilo od smutného osudu mnoha jiných živočišných druhů. Kvůli jejich výjimečnosti se na ně zaměřili pytláci toužící po mimořádné trofeji. Od roku 1994 tak nebyl ve volné přírodě spatřen ani jeden bílý lev a byli tak považováni za ve volné přírodě vyhynulé. To se změnilo až po zahájení jejich návratu do přírody v roce 2004, první bílá lvíčata se díky tomu v rezervaci Timbavati narodila už o dva roky později. V roce 2014 se poprvé objevila také v sousedním Krugerově národním parku. Přesto stále žije více bílých lvů v zoologických zahradách než ve volné přírodě.
Další zprávy:
- Vydáno v pondělí 20.1.2025 :
Jízdní řády autobusů Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny
Jízdní řády autobusových linek Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny. Změna je spojená s obměnou dopravců obsluhujících autobusové linky. V rámci kraje se budou nové jízdní řády zavádět postupně. Na Bystřicku a Velkomeziříčsku, Havlíčkobrodsku, Polensku a v oblasti Žďárských vrchů změna nastane už k 1. únoru. Nová spojení pro jmenované oblasti si mohou cestující vyhledat už nyní například na IDOS.cz.
- Vydáno v pondělí 20.1.2025 :
Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních
Z důvodu ochrany zdraví pacientů byl s okamžitou platností vyhlášen zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních v nemocnici v Jihlavě. Opatření bylo přijato z důvodu vážného rizika přenosu chřipky, která se rozšířila mezi hospitalizovanými pacienty. Od začátku ledna se nakazilo pětadvacet pacientů právě od návštěv, přičemž bohužel došlo ke dvěma úmrtím. Uvedla to mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.
- Vydáno v neděli 19.1.2025 :
Rabínský dům z konce osmnáctého století v Pacově byl prohlášen za národní kulturní památku
Rabínský dům v ulici Malovcova v Pacově na Pelhřimovsku z konce 18. století byl koncem uplynulého roku prohlášen za národní kulturní památku. Patrový dům byl v sedmdesátých či osmdesátých letech 19. století zakoupen židovskou obcí, následně sloužil jako škola, která byla zrušená v prvním desetiletí dvacátého století, a jako byt rabína do roku 1942.
- Vydáno v neděli 19.1.2025 :
Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci. Kontroly chladicích věží budou rychlejší, přesnější
mpozantní konstrukce chladicích věží hrají klíčovou roli v efektivním chlazení výrobního cyklu elektrárny. S celkovou plochou vnitřních i vnějších plášťů 424 000 metrů čtverečních je ale jejich kontrola mimořádně náročná. Nově ji budou dukovanští zajišťovat pomocí nejnovějších technologií ve spolupráci s ČVUT.
- Vydáno v neděli 19.1.2025 :
Na Havlíčkobrodsku zemřel při nehodě řidič osobního auta
Při dopravní nehodě, která se stala v neděli 19. ledna kolem páté hodiny odpoledne na silnici mezi obcemi Slavíkov a Křemenice na Havlíčkobrodsku, zemřel řidič osobního auta. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
- Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
Za pár dnů to budou dva měsíce, co všem v zoologické zahradě v Jihlavě dělá radost malá samice hrošíka. Prosperuje velice dobře a roste jako z vody.
- Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
Pelhřimovská nemocnice má novou sanitku, koupila ji radnice
Nemocnice Pelhřimov se může pochlubit novým sanitním vozem, které bylo pořízeno díky finančnímu příspěvku města Pelhřimova. Nová sanitka rozšíří vozový park dopravní zdravotní služby pelhřimovské nemocnice a posílí tak zdravotnickou péči na Pelhřimovsku. Sanitní vozy jsou nedílnou součástí při zajišťování každodenní péče o pacienty ve všech nemocnicích. Tyto vozy například převážejí pacienty na dialýzu, k rehabilitacím nebo na specializovaná vyšetření. Důležitá je i jejich role například při transportu těžce nemocných. Uvedl krajský radní pro zdravotnictví Jiří Běhounek.
- Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
U Jihlavy se srazilo pět aut, tři lidé utrpěli zranění
Na obchvatu Jihlavy nedaleko Pístova se ve čtvrtek 16. ledna krátce po šesté hodině ráno se srazily čtyři osobní auta a jedno nákladní vozidlo. Tři lidé utrpěli zranění. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
- Vydáno ve středu 15.1.2025 :
Jihlavská nemocnice pořídila přístroj, který pomůže předcházet rakovině kůže
Včasné odhalení kožního melanomu může zachránit život. Na kožním oddělení jihlavské nemocnice proto pořídili moderní digitální dermatoskop, který slouží k analýze a sledování znamének a dalších pigmentových změn na těle pacienta.
- Vydáno ve středu 15.1.2025 :
Dělník na stavbě Horácké arény v Jihlavě utrpěl vážné zranění, spadlo na něj uvolněné břemeno z jeřábu
Na staveništi budoucí Horácké multifunkční arény v Jihlavě utrpěl ve středu 15. ledna krátce po osmé hodině ráno dělník vážné zranění, se kterým byl transportován do nemocnice.
- Vydáno v úterý 14.1.2025 :
Policisté na Vysočině vykázali v loňském roce z obydlí pětasedmdesát násilných osob
Policisté na Vysočině v průběhu loňského roku vykázali ze společného obydlí celkem 75 osob, které se dopouštěly různých forem domácího násilí. Možnosti podat si proti vykázání námitky využilo celkem šest násilných osob, které byly z obydlí vykázány, avšak ani v jednom z případů nebylo po vyhodnocení zjištěno, že by vykázání bylo nezákonné, o čemž byly násilné osoby následně vyrozuměny.
- Vydáno v úterý 14.1.2025 :
Záchranná stanice v Pavlově v loňském roce pečovala o 1644 zvířat
Rok 2024 přinesl historicky nejvyšší počet zraněných, nemocných nebo hendikepovaných zvířat, o které pečovali pracovníci v záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Celkem šlo o 1 644 živočichů, což představuje výrazný nárůst oproti roku 2023, kdy jich bylo necelých 1 300.
Největší skupinu tvořili ptáci, celkem 1 132 jedinců, následovaní savci, kterých bylo bezmála 500. Mezi přijatými zvířaty byla i kriticky ohrožená zvířata, například orel mořský, netopýr černý nebo netopýr brvitý. Stanice také pomáhala silně ohroženým druhům, jako jsou ledňáček říční, plch lesní nebo bekasina otavní. Uvedl to ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
- Vydáno v úterý 14.1.2025 :
Na Vysočině přibývá chřipek a respiračních onemocnění, nejvíce na Žďársku
Po skončení vánočních prázdnin opět přibývá případů akutních respiračních onemocnění. Krajská hygienická stanice na Vysočině eviduje v regionu 1867 nově hlášených případů akutních respiračních infekcí na sto tisíc lidí. Nejvíce nových případů je v okresech Žďár nad Sázavou, 2632 a Pelhřimov, 2055. O něco méně nově nemocných je na Jihlavsku, 1720 a na Havlíčkobrodsku, 1648. V okrese Třebíč je 1226 případů na sto tisíc obyvatel. Počty nemocných odpovídají tomuto ročnímu období.
- Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
Ras s kobylou, kominíci i kramáři na Veselém Kopci v rámci masopustní obchůzky
Tradiční masopustní obchůzku na Veselém Kopci předvedou v sobotu 8. února v prostředí muzea obyvatelé z Vortové. Návštěvníci tak mohou zhlédnout tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
- Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
Procházka zámkem Červená Lhota, jak jej neznáme v Univerzitním centru v Telči
Přednáška s názvem Červená Lhota v podání Romana Dáni se bude konat ve středu 15. ledna v 17.17 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
- Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt
Hodně krátkou nit života upředly sudičky stovkám zvířat, která se každoročně rodí na mléčných kozích farmách. Stačí, aby se narodili jako samci a jejich osud je zpečetěn. Místo do stájí jsou usmrceni a míří rovnou do kafilerie. Týká se to bohužel i vzácných a vymírajících českých plemen.
- Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
Dotkni se s výtvarnicí Evou Jeníčkovou v galerii Tympanon
Komentovaná prohlídka výstavy s Pavlem Hoškem a Evou Jeníčkovou s titulem Dotkni se instalované v galerii Tympanon v muzeu v Třebíči se bude konat ve středu 15. ledna od šestnácti hodin.
- Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
Loni zemřelo na silnicích Vysočiny šestadvacet osob
Na silnicích kraje Vysočina, včetně úseku dálnice D1 procházejícího Vysočinou, policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v loňském roce šetřili okolnosti celkem 3 468 dopravních nehod, což bylo o 121 dopravních nehod méně než v roce 2023, vyjádřeno procenty se nehodovost loni mírně snížila o 3,4 procenta. Dalších 4 696 dopravních nehod, které se loni staly na silnicích v našem kraji, si řidiči vyřešili na místě nehody sepsáním euro formuláře. V roce 2023 jsme zadokumentovali 3 589 dopravních nehod.
- Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
Pelhřimovská nemocnice omezuje návštěvy, povoleny budou pouze ve středu a neděli
Z důvodu zhoršení epidemiologické situace a nárůstu respiračních onemocnění budou v nemocnici v Pelhřimově od středy 15. ledna až do odvolání omezeny návštěvy na lůžkových odděleních. Návštěvy budou povoleny dvakrát týdně , vždy ve středu a neděli od 14.30 do 17 hodin. Uvedla to mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.
- Vydáno v sobotu 11.1.2025 :
Akce ke 100. výročí narození Ladislava Nováka zahájí večer s Petrem Vášou
Večer nazvaný Pocta Ladislavu Novákovi, jehož protagonistou bude básník,
hudebník, skladatel, výtvarník, experimentální herec a pedagog, autor a interpret
fyzického básnictví Petr Váša se bude konat ve středu 22. ledna od 19 hodin na
Šmeralově statku. Na místě bude možné zakoupit drobné občerstvení.