Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2025), vychází již 10329 dnů

Dnes je úterý 21. leden
(8. leden církevního kalendáře iuliánského)
• 2025 rok křesťanského letopočtu
• 7514 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 21. 1.:
Pátek po neděli druhé po Zjevení Páně Sv. Anežky, panny a mučednice
Ct. Georgij Chozevita; ct. Emilián vyznavač; ct. Dominika
  • 15.7.2024:
    Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
    Výhled na letošní sklizeň napovídá tomu, že úroda tržních plodin bude už třetí rok po sobě kvalitní a bohatá. I když to může znít jakkoli absurdně, pokud toto bude platit i v jiných zemích a na dalších světadílech, pro české zemědělce to není dobrá zpráva. Úspěšný rok totiž nevyhlížíme jen u nás, ale minimálně v celé Evropě. Obilí, řepky a dalších tržních plodin tak bude více než dostatek, což pro zemědělce znamená jediné: Nemohou počítat, že se burzovní ceny komodit otočí v jejich prospěch. To prohloubí potíže, které zemědělce sužují poslední roky a můžou je dostat do existenčních problémů. Na vině jsou i další dlouhodobé vlivy v podobě zdražování nákladů, likvidace živočišné výroby v Česku, dumpingového chování Ruska na zahraničních trzích a další.
    Nejen na příčiny, ale i na možná řešení situace se z pohledu českých zemědělců podíval Lukáš Musil, akreditovaný zemědělský poradce a spoluzakladatel největšího českého startupu zaměřeného na precizní zemědělství, Agdata.

    Čeká nás světová nadprodukce třetí rok po sobě

    Letošní zemědělská sezóna začala nečekaně brzkým nástupem jara, které uspíšilo zemědělské práce v některých lokalitách až o měsíc. Po dubnových mrazech, ne které doplatili hlavně vinaři a ovocnáři, a malém úhrnu srážek to vypadalo, že nás letos čeká extrémní rok, který může z pohledu počasí negativně dopadnout i na pěstitele tržních plodin. To se ovšem nenaplnilo a letos tak vyhlížíme další úrodnou sezónu. Už třetí po sobě.

    Ta ale nečeká jen na Čechy. Zemědělcům se v posledních letech dařilo prakticky všude ve světě, což se odrazilo v celosvětové nadprodukci. Bohužel k ní směřujeme i v letošním roce a zemědělci by tak neměli počítat s tím, že se burzovní ceny potravinářské pšenice, krmného ječmene, řepky a dalších tržních plodin závratně změní v jejich prospěch. Naopak je pravděpodobná stagnace cen, které se poslední dva roky drží na velice nízké úrovni.

    Za nízké ceny nemůže jen nadprodukce. Na vině je predátorské chování Ruska na světovém trhu i postupný zánik živočišné výroby v Česku

    Situace je samozřejmě komplikovanější a dopad na nepříznivý vývoj cen nemá jen nadbytečná úroda, ale malý zájem o naše komodity na zahraničních trzích. Konkrétně v afrických a dalších zemích, kde jsou na dovozu závislí. Svou vinu na tom nese i stále trvající konflikt v Evropě. Ukrajině se daří vyvážet obilí nejen do Evropy, ale i jinam, ale stejně tak koná i Rusko. Kvůli sankcím se nedostane na některé trhy, kde působilo dříve, ale bohužel se mu daří sankce obcházet a zřejmě skrze Turecko a další země se ruské obilí dostává do světa. Ruský režim navíc nasazuje praktiky z dob Sovětského svazu a ve snaze si najít nové spojence své komodity dodává za antidumpingové ceny a v některých případech údajně zcela zdarma v rámci „hospodářské pomoci“.

    Dalším důvodem nedostatečného odbytu je dramatický pokles živočišné výroby. Ze soběstačnosti jsme se dostali na třetinu chovu prasat a neustále klesá i skot a drůbež. V

    minulosti nebyl problém přebytky prodat na tuzemském trhu za účelem zkrmení, ale dnes nabídka převyšuje poptávku. Navíc se nůžky ještě více rozevírají, protože ti, kdo končí s živočišnou výrobou, často přecházejí právě k rostlinné výrobě.

    Ceny rostly napříč obory, jen zemědělci dostávají zaplaceno pořád stejně

    Třetím zásadní vlivem je dlouhodobý růst nákladů během posledních let. Zemědělcům zdražila hnojiva, pracovní síla a prakticky veškeré vstupy potřebné k provozu farmy. Dopadla na ně také inflace, která se poslední dva roky držela nad desetiprocentní hranicí. Jenže na rozdíl od jiných odvětví, kde docházelo k přehodnocení ceny výroby a služeb vzhledem k ekonomické situaci, zemědělci se ničeho podobného nedočkali.

    Výjimkou byl jen rok 2022, který byl ovlivněný energetickou krizí a ruským vpádem na Ukrajinu. Burzovní ceny se drží na úrovni roku 2020 a zemědělci tak dostávají, i přes zvýšení nákladů a všeobecné zdražování, zaplaceno stejně jako před čtyřmi lety. A to bez ohledu na to, že ceny potravin v supermarketech rostly mnohdy ještě rychleji než samotná inflace.

    Na pomoc od státu se nedá spoléhat. Je nutné si zasmluvnit ceny a šetřit náklady

    Jak z této situace ven? Bohužel se nemůžeme spoléhat na stát ani Evropskou unii. Politickým řešením by totiž bylo dojednání přístupu na nové trhy, což by usnadnilo prodej vyšších výnosů. Bohužel vzhledem ke složité světové geopolitické situaci je tato varianta extrémně komplikovaná a velmi nepravděpodobná.

    V tuto chvíli proto musí jednat hlavně samotní zemědělci a nečekat na zásah shůry v podobě pomoci od státu nebo nepředvídatelné události, která by měla dopad na světové trhy s komoditami a na jejich cenu. Tím řešením je nalezení a zasmluvnění odběratelů jejich plodin za předem domluvenou, a hlavně pro zemědělce rozumnou cenu, protože na nárůst burzovních cen v letošním roce bych si rozhodně nevsadil.

    Dalším pomocníkem může být využívání prvků precizního zemědělství. Telematika na stroje a polní navigace, řízení pohonných hmot a skladových zásob, docházkový systém, napojení na státní registry a spoustu dalšího. To vše šetří čas i náklady, a právě jejich úspora je pro zemědělce cestou, jak si finančně přilepšit. K tomu pomohou i variabilní aplikace. Konkrétně v případě hrozící nadprodukce není cestou zvyšování výnosů, ale naopak úspora nákladů. Tedy strategie cílených aplikací a podpora vybraných ploch. Například pomocí našeho variabilního systému Agdata VARI se našim klientům daří uspořit až 25 % nákladů na hnojiva. Což jsou podle velikosti farmy statisíce až miliony korun ročně.

    Diverzifikace pěstovaných plodin jako dlouhodobé řešení. Máku se letos vysadilo více než dřív

    Poslední možností, jak bojovat s přesyceným trhem, je diverzifikace pěstovaných plodin a vsazení na víc karet v podobě dalších plodin současně. Typicky jde o mák, zeleninu nebo technické plodiny typu technického konopí, brambor a dalších. Taková změna ovšem není vůbec jednoduchá a nese s sebou často dodatečné náklady a procesní změny v rámci podniku. Navíc je potřeba se k ní odhodlat ještě před začátkem sezóny a v současnosti je spíše bodem k zamyšlení pro příští rok.

    Mimochodem z našich dat i od klientů víme, že se v letošním roce pěstuje v Česku více máku a dalších plodin, než tomu bylo v minulosti. Může za to právě nadprodukce tržních plodin posledních dvou let, když části zemědělců došla trpělivost a rozhodli se situaci řešit právě změnou plodin.

    Autor komentáře je Lukáš Musil, akreditovaný zemědělský konzultant, spoluzakladatel největšího českého startupu zaměřeného na precizní zemědělství Agdata, soukromý zemědělec a včelař.
    Martin THOŘ
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno v pondělí 20.1.2025 :
    Jízdní řády autobusů Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny
    Jízdní řády autobusových linek Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny. Změna je spojená s obměnou dopravců obsluhujících autobusové linky. V rámci kraje se budou nové jízdní řády zavádět postupně. Na Bystřicku a Velkomeziříčsku, Havlíčkobrodsku, Polensku a v oblasti Žďárských vrchů změna nastane už k 1. únoru. Nová spojení pro jmenované oblasti si mohou cestující vyhledat už nyní například na IDOS.cz.
  • Vydáno v pondělí 20.1.2025 :
    Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních
    Z důvodu ochrany zdraví pacientů byl s okamžitou platností vyhlášen zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních v nemocnici v Jihlavě. Opatření bylo přijato z důvodu vážného rizika přenosu chřipky, která se rozšířila mezi hospitalizovanými pacienty. Od začátku ledna se nakazilo pětadvacet pacientů právě od návštěv, přičemž bohužel došlo ke dvěma úmrtím. Uvedla to mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.
  • Vydáno v neděli 19.1.2025 :
    Rabínský dům z konce osmnáctého století v Pacově byl prohlášen za národní kulturní památku
    Rabínský dům v ulici Malovcova v Pacově na Pelhřimovsku z konce 18. století byl koncem uplynulého roku prohlášen za národní kulturní památku. Patrový dům byl v sedmdesátých či osmdesátých letech 19. století zakoupen židovskou obcí, následně sloužil jako škola, která byla zrušená v prvním desetiletí dvacátého století, a jako byt rabína do roku 1942.
  • Vydáno v neděli 19.1.2025 :
    Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci. Kontroly chladicích věží budou rychlejší, přesnější
    mpozantní konstrukce chladicích věží hrají klíčovou roli v efektivním chlazení výrobního cyklu elektrárny. S celkovou plochou vnitřních i vnějších plášťů 424 000 metrů čtverečních je ale jejich kontrola mimořádně náročná. Nově ji budou dukovanští zajišťovat pomocí nejnovějších technologií ve spolupráci s ČVUT.
  • Vydáno v neděli 19.1.2025 :
    Na Havlíčkobrodsku zemřel při nehodě řidič osobního auta
    Při dopravní nehodě, která se stala v neděli 19. ledna kolem páté hodiny odpoledne na silnici mezi obcemi Slavíkov a Křemenice na Havlíčkobrodsku, zemřel řidič osobního auta. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
    Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
    Za pár dnů to budou dva měsíce, co všem v zoologické zahradě v Jihlavě dělá radost malá samice hrošíka. Prosperuje velice dobře a roste jako z vody.
  • Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
    Pelhřimovská nemocnice má novou sanitku, koupila ji radnice
    Nemocnice Pelhřimov se může pochlubit novým sanitním vozem, které bylo pořízeno díky finančnímu příspěvku města Pelhřimova. Nová sanitka rozšíří vozový park dopravní zdravotní služby pelhřimovské nemocnice a posílí tak zdravotnickou péči na Pelhřimovsku. Sanitní vozy jsou nedílnou součástí při zajišťování každodenní péče o pacienty ve všech nemocnicích. Tyto vozy například převážejí pacienty na dialýzu, k rehabilitacím nebo na specializovaná vyšetření. Důležitá je i jejich role například při transportu těžce nemocných. Uvedl krajský radní pro zdravotnictví Jiří Běhounek.
  • Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
    U Jihlavy se srazilo pět aut, tři lidé utrpěli zranění
    Na obchvatu Jihlavy nedaleko Pístova se ve čtvrtek 16. ledna krátce po šesté hodině ráno se srazily čtyři osobní auta a jedno nákladní vozidlo. Tři lidé utrpěli zranění. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno ve středu 15.1.2025 :
    Jihlavská nemocnice pořídila přístroj, který pomůže předcházet rakovině kůže
    Včasné odhalení kožního melanomu může zachránit život. Na kožním oddělení jihlavské nemocnice proto pořídili moderní digitální dermatoskop, který slouží k analýze a sledování znamének a dalších pigmentových změn na těle pacienta.
  • Vydáno ve středu 15.1.2025 :
    Dělník na stavbě Horácké arény v Jihlavě utrpěl vážné zranění, spadlo na něj uvolněné břemeno z jeřábu
    Na staveništi budoucí Horácké multifunkční arény v Jihlavě utrpěl ve středu 15. ledna krátce po osmé hodině ráno dělník vážné zranění, se kterým byl transportován do nemocnice.
  • Vydáno v úterý 14.1.2025 :
    Policisté na Vysočině vykázali v loňském roce z obydlí pětasedmdesát násilných osob
    Policisté na Vysočině v průběhu loňského roku vykázali ze společného obydlí celkem 75 osob, které se dopouštěly různých forem domácího násilí. Možnosti podat si proti vykázání námitky využilo celkem šest násilných osob, které byly z obydlí vykázány, avšak ani v jednom z případů nebylo po vyhodnocení zjištěno, že by vykázání bylo nezákonné, o čemž byly násilné osoby následně vyrozuměny.
  • Vydáno v úterý 14.1.2025 :
    Záchranná stanice v Pavlově v loňském roce pečovala o 1644 zvířat
    Rok 2024 přinesl historicky nejvyšší počet zraněných, nemocných nebo hendikepovaných zvířat, o které pečovali pracovníci v záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Celkem šlo o 1 644 živočichů, což představuje výrazný nárůst oproti roku 2023, kdy jich bylo necelých 1 300. Největší skupinu tvořili ptáci, celkem 1 132 jedinců, následovaní savci, kterých bylo bezmála 500. Mezi přijatými zvířaty byla i kriticky ohrožená zvířata, například orel mořský, netopýr černý nebo netopýr brvitý. Stanice také pomáhala silně ohroženým druhům, jako jsou ledňáček říční, plch lesní nebo bekasina otavní. Uvedl to ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
  • Vydáno v úterý 14.1.2025 :
    Na Vysočině přibývá chřipek a respiračních onemocnění, nejvíce na Žďársku
    Po skončení vánočních prázdnin opět přibývá případů akutních respiračních onemocnění. Krajská hygienická stanice na Vysočině eviduje v regionu 1867 nově hlášených případů akutních respiračních infekcí na sto tisíc lidí. Nejvíce nových případů je v okresech Žďár nad Sázavou, 2632 a Pelhřimov, 2055. O něco méně nově nemocných je na Jihlavsku, 1720 a na Havlíčkobrodsku, 1648. V okrese Třebíč je 1226 případů na sto tisíc obyvatel. Počty nemocných odpovídají tomuto ročnímu období.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Ras s kobylou, kominíci i kramáři na Veselém Kopci v rámci masopustní obchůzky
    Tradiční masopustní obchůzku na Veselém Kopci předvedou v sobotu 8. února v prostředí muzea obyvatelé z Vortové. Návštěvníci tak mohou zhlédnout tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Procházka zámkem Červená Lhota, jak jej neznáme v Univerzitním centru v Telči
    Přednáška s názvem Červená Lhota v podání Romana Dáni se bude konat ve středu 15. ledna v 17.17 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt
    Hodně krátkou nit života upředly sudičky stovkám zvířat, která se každoročně rodí na mléčných kozích farmách. Stačí, aby se narodili jako samci a jejich osud je zpečetěn. Místo do stájí jsou usmrceni a míří rovnou do kafilerie. Týká se to bohužel i vzácných a vymírajících českých plemen.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Dotkni se s výtvarnicí Evou Jeníčkovou v galerii Tympanon
    Komentovaná prohlídka výstavy s Pavlem Hoškem a Evou Jeníčkovou s titulem Dotkni se instalované v galerii Tympanon v muzeu v Třebíči se bude konat ve středu 15. ledna od šestnácti hodin.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Loni zemřelo na silnicích Vysočiny šestadvacet osob
    Na silnicích kraje Vysočina, včetně úseku dálnice D1 procházejícího Vysočinou, policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v loňském roce šetřili okolnosti celkem 3 468 dopravních nehod, což bylo o 121 dopravních nehod méně než v roce 2023, vyjádřeno procenty se nehodovost loni mírně snížila o 3,4 procenta. Dalších 4 696 dopravních nehod, které se loni staly na silnicích v našem kraji, si řidiči vyřešili na místě nehody sepsáním euro formuláře. V roce 2023 jsme zadokumentovali 3 589 dopravních nehod.
  • Vydáno v pondělí 13.1.2025 :
    Pelhřimovská nemocnice omezuje návštěvy, povoleny budou pouze ve středu a neděli
    Z důvodu zhoršení epidemiologické situace a nárůstu respiračních onemocnění budou v nemocnici v Pelhřimově od středy 15. ledna až do odvolání omezeny návštěvy na lůžkových odděleních. Návštěvy budou povoleny dvakrát týdně , vždy ve středu a neděli od 14.30 do 17 hodin. Uvedla to mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.
  • Vydáno v sobotu 11.1.2025 :
    Akce ke 100. výročí narození Ladislava Nováka zahájí večer s Petrem Vášou
    Večer nazvaný Pocta Ladislavu Novákovi, jehož protagonistou bude básník, hudebník, skladatel, výtvarník, experimentální herec a pedagog, autor a interpret fyzického básnictví Petr Váša se bude konat ve středu 22. ledna od 19 hodin na Šmeralově statku. Na místě bude možné zakoupit drobné občerstvení.
Další články vydané ve dnech 6. 1. 2025 - 21. 1. 2025:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2025) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...