Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2022), vychází již 9552 dnů

Dnes je úterý 6. prosinec
(23. listopad církevního kalendáře iuliánského)
• 2022 rok křesťanského letopočtu
• 7511 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 6. 12.:
Pondělí po druhé neděli adventní Sv. Mikuláše, biskupa a vyznavače
 • 2.10.2022:
  Z policejního deníku: ve Žďáře nad Sázavou zemřela po střetu s vlakem žena
  Ve Žďáře nad Sázavou zemřela v neděli 2. října před jednou hodinou odpoledne po střetu s vlakem žena. Neštěstí se stalo v lokalitě vlakového nádraží. Policisté provádějí šetření, příčinu a okolnosti úmrtí prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  Muž vzal mobilní telefon
  Policisté objasnili případ krádeže, ke které došlo v polovině srpna v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "V dopoledních hodinách vzal pachatel v obchodě nepozorovaně mobilní telefon odložený v prosklené vitríně pultu. Telefon byl v pouzdře, kde byly uloženy také platební karty. Majiteli vznikla škoda za necelých pět tisíc korun. Případ začali policisté po přijetí oznámení prověřovat. Provedli šetření a podařilo se jim získat informace k podezřelému muži, kterého následně dopadli", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Jednalo se o šestapadesátiletého muže z Brněnska. Na základě shromážděných důkazů mu policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

  Recidivistka kradla v obchodě
  V pátek 30. září byli policisté po druhé hodině odpoledne přivoláni do obchodního domu v Jihlavě, kde byla při krádeži přistižena třiadvacetiletá žena z Českobudějovicka. Policisté zjistili, že se jedná o recidivistku, která byla v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestána. Odsouzena byla k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do jara příštího roku. "Přesto žena přišla do obchodního domu na ulici Havlíčkova a odcizila různé zboží jako potraviny a alkohol. Zboží uložila do tašky a prošla prostorem pokladen, aniž by zaplatila, zastavil ji pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Odcizené zboží žena vydala. Policisté ji odvezli na policejní oddělení a sdělili ženě podezření ze spáchání trestného činu krádeže", uvedla Jana Kroutilová. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

  Poškození vozidla
  Policisté pátrají po pachateli, který poškodil v obci Slavníč na Havlíčkobrodsku zaparkované vozidlo a majiteli způsobil škodu přibližně za osmdesát tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v noci ze středy 28. září na čtvrtek. "Pachatel poškodil vrypy do laku vozidlo Audi, které poškodil po celé karoserii. Dále z automobilu odcizil registrační značku. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli policisté pátrají", uvedla Jana Kroutilová.

  Opilý řidič boural
  V sobotu 1. října došlo před druhou hodinou v noci v Jihlavě k dopravní nehodě. Řidič vozidla BMW jel po ulici Hradební ve směru k Masarykovu náměstí. "Při odbočování vyjel mimo komunikaci přes betonové obruby, najel na chodník a narazil do domu na ulici Znojemská. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u šestatřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,29 promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. Při nehodě vznikla na vozidle předběžně vyčíslená škoda za 150 tisíc korun. Další škoda vznikla na poškozené fasádě domu a obrubníku. Muž přišel o řidičský průkaz, dopravní nehodu policisté šetří. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

  Střet vozidla s cyklistou
  V pátek 30. září jel před druhou hodinou odpoledne padesátiletý řidič vozidla Toyota v Ostrově nad Oslavou ve směru od obce Laštovičky na Žďársku. "Vjel na křižovatku a při odbočování došlo ke střetu s cyklistou jedoucím v opačném směru. Muž po nárazu upadl s jízdním kolem na komunikaci", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidiče i cyklisty požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Při dopravní nehodě vznikla škoda přibližně za třicet tisíc korun. Nehodu policisté šetří.

  Opilý řidič
  V sobotu 1. října zastavili policisté v Jemnici na Třebíčsku po jedenácté hodině večer vozidlo Citroen Berlingo, jehož řidič jel po ulici Tyršova. "Při kontrole zjistili, že je řidič opilý. Dvaatřicetiletému cizinci při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,28 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté opilého řidiče zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

  Eva ŠINKOVSKÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v pondělí 5.12.2022 :
  Jubilejní desáté zubří mládě se narodilo v táborské zoo, veřejnost může navrhovat jméno této samice
  Jubilejního desátého zubra evropského odchovala táborská zoologická zahrada. Úspěšně tak pokračuje klíčový záchovný program zoo, který pomáhá návratu těchto majestátních zvířat do rozhlehlých přírodních rezervací v Evropě. Mladá samice, která se narodila minulý měsíc, prospívá dobře. Stále však čeká na své jméno, což je příležitost pro všechny příznivce táborské zahrady. Na jejích facebookových stránkách mohou až do 18. prosince navrhovat vhodné jméno.
 • Vydáno v pondělí 5.12.2022 :
  Už dva roky se v Česku jezdí s elektronickou dálniční známkou, devadesát procent motoristů ji nakupuje přes státní e-shop
  Elektronická dálniční známka slaví dva roky od svého spuštění do ostrého provozu. K 30. 11. 2022 se jich prodalo přes 13 milionů kusů za bezmála 11 miliard korun. Nejvíce si lidé pořizovali desetidenní (5 908 703 ks), následovaly roční (5 706 513 ks), nejméně si koupili třicetidenních (1 395 390 ks).
 • Vydáno v pondělí 5.12.2022 :
  Na Vysočině může v úterý napadnout pět až deset centimetrů mokrého, těžkého sněhu
  Výstraha meteorologů před silným sněžením pro Jihočeský kraj, Vysočinu, Pardubický, Středočeský a Královéhradecký kraj platí od dnešní půlnoci do čtrnácté hodiny v úterý 6. prosince. Může napadnout pět až deset centimetrů těžkého sněhu. Při teplotách kolem nuly může mokrý sníh lámat větve a působit komplikace v dopravě.
 • Vydáno v pondělí 5.12.2022 :
  Z policejního deníku: lupič poškodil sázecí pec; opilý řidič boural
  Policisté pátrají po pachateli, který od odpoledních hodin čtvrtku 1. prosince do časných ranních hodin následujícího dne v Havlíčkově Brodě vnikl do objektu firmy. Pachatel vnikl do přízemí budovy, kde prostory prohledal a poškodil sázecí pec. Poté překonal za užití násilí dveře vedoucí do patra, kde prohledal kanceláře, ale nic neodcizil. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to poškození cizí věci a pokusu krádeže, po pachateli pátrají.
 • Vydáno v pondělí 5.12.2022 :
  Edenred Card Index: Prudký nárůst cen jídel pokračuje, za poslední rok připlatíme 25 korun navíc
  Za jeden oběd zaplatí Češi v průměru 175,60 koruny, o 25 korun více, než tomu bylo přesně před rokem. Tak rychlý růst cen a útrat v restauracích nemá obdoby. Kupříkladu loni si Češi připlatili v meziročním srovnání o 10 korun více a i to byl v té době rekordní růst. Zároveň konec podzimu přinesl i návrat Čechů do restaurací – zaznamenaly nejvíce obědových transakcí za poslední více než dva roky. Vyplývá to z Edenred Card Indexu, který je sestavován na základě plateb 220 tisíc majitelů stravenkových karet od společnosti Edenred.
 • Vydáno v pondělí 5.12.2022 :
  Čertovské odběry plazmy v pelhřimovské nemocnici sklidily velký ohlas; každý dárce dostal navíc čokoládové dukáty
  Pátého prosince většinou tuhne krev v žilách malým dětem, které se obávají příchodu pekelníků. Dárcům plazmy na transfúzním oddělení pelhřimovské nemocnice proudila krev v těle velmi dobře. K pondělním odběrům plazmy přišlo čtrnáct dárců. Odběry v nemocnici probíhají pravidelně vždy v pondělí, čtvrtek a pátek.
 • Vydáno v pondělí 5.12.2022 :
  Kriminalisté dopadli pachatele série krádeží
  Jihlavští kriminalisté dopadli muže a ženu, kteří se dopouštěli majetkové a drogové trestné činnosti. Zůstala za nimi série krádeží se škodou za téměř půl milionu korun. Muži se vloupávali do různých objektů a zaměřili se zejména na jízdní kola a také nářadí. Kromě krádeží jeden z mužů a žena distribuovali pervitin. Kriminalisté všechny tři podezřelé zadrželi a zahájili jejich trestní stíhání. Obviněná žena skončila za mřížemi.
 • Vydáno v pondělí 5.12.2022 :
  Poradna pro gambling zaniká a dává prostor Poradně pro nelátkové závislosti
  Nadměrné sázení na sport, přílišné nakupování či neschopnost odtrhnout se od mobilu či sociálních sítí. To vše dosud řešila Poradna pro gambling Kraje Vysočina. Tento název zařízení se však již nebude používat, protože název zařízení příliš odkazoval na oblast automatů a sázení.
 • Vydáno v neděli 4.12.2022 :
  Výstava Srdce a zvon v Telči přibližuje dějiny zvonařství, doplněna je o vánoční výzdobu s tématikou zvonů
  Výstava s titulem Srdce a zvon v Univerzitním centru v Telči návštěvníkům přibližuje formou tematických panelů a vybraných trojrozměrných předmětů mimo jiné dějiny zvonařství a způsoby dokumentace zvonů i jejich památkové ochrany. Seznamuje rovněž s výsledky vlastního několikaletého výzkumu, který byl zaměřen nejen na plošnou dokumentaci všech dochovaných zvonů a cimbálů v okresech Jihlava, Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod, ale přináší i zcela nové poznatky o historické výrobě zvonů v Jihlavě, Velkém Meziříčí i novodobé produkci zvonů ve Žďárských strojírnách a slévárnách.
 • Vydáno v neděli 4.12.2022 :
  Nákladní vlak narazil do stromu, doprava na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí stojí
  Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí byl zastaven provoz. Nákladní vlak narazil do spadlého stromu a došlo k poškození trakčního vedení. Z Rantířova do Jihlavy jezdí místo vlaků autobusy. Omezení se dotkne zejména rychlíků mezi Plzní a Brnem a regionálních spojů. Provoz na trati by měl být obnoven v pondělí 5. prosince kolem poledne.
 • Vydáno v neděli 4.12.2022 :
  Barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou nabídne výstavu Vrbnové slaví Vánoce doplněnou kostýmovanými scénkami i předvánoční jarmark
  Vánoce v prostorách barokního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku v sobotu 10. a v neděli 11. prosince nabídnou v čase od 9 do 16 hodin bohatý kulturní program doplněný předvánočním jarmarkem.
 • Vydáno v neděli 4.12.2022 :
  Z policejního deníku: poník střet s autem nepřežil; policisté opět varují: nenechávejte cenné věci v autě
  Řidiči osobního auta Škoda vběhl v pátek 2. prosince pět minut před druhou hodinou v noci na silnici I/38 mezi obcemi Červený Kříž a Štoky na Havlíčkobrodsku bezprostředně před vůz poník. Zvíře náraz nepřežilo a zůstalo ležet v příkopu. Při nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle Škoda a usmrceném poníkovi 260 tisíc korun. Při dopravní nehodě řidič utrpěl lehké zranění, ale ošetření na místě dopravní nehody nepožadoval s tím, že si případné vyšetření vyhledá sám. Ke zranění jiných osob nedošlo. Případná alkohol u řidiče vyloučili na místě dopravní nehody policisté dechovou zkouškou. Kdo je majitel poníka je předmětem dalšího šetření. Policisté nehodu dále šetří. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
 • Vydáno v neděli 4.12.2022 :
  Záchranná stanice v Pavlově letos pomohla více než tisícovce handicapovaných zvířa
  Záchranná stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku letos přijala 1017 handicapovaných živočichů. Toto číslo do konce roku ještě naroste. Stanici Pavlov podporuje Kraj Vysočina už od roku 2009, v letošním roce částkou 1,5 milionu korun, stejnou částku kraj pošle do Pavlova i v roce 2023. Uvedla to mluvčí krajského úřadu na Vysočině Jitka Svatošová.
 • Vydáno v sobotu 3.12.2022 :
  Zahájení výstavy Letím! Můstky a skoky na lyžích na Novoměstsku doplní otevření naučné stezky Lyžníci na Novoměstsku
  Vernisáž výstavy s titulem Letím! Můstky a skoky na lyžích na Novoměstsku se bude konat ve čtvrtek 8. prosince v 17 hodin v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. Její součástí bude i slavnostní otevření naučné stezky Lyžníci na Novoměstsku. Zahájení proběhne před budovou Městského úřadu, s lyžařskou choreografií vystoupí žáci tanečního oboru ZUŠ.
 • Vydáno v sobotu 3.12.2022 :
  Prodejní včelařská výstava ve Velké Bíteši nabídne medové výrobky, k vidění budou i živé včely
  Prodejní včelařská výstava se bude konat v prostorách výstavní síně v Klubu kultury na Masarykově náměstí 5 ve Velké Bíteši na Žďársku ve dnech 8. - 13. prosince. Lidé se mohou těšit na perníčky, medovinu, med, svíčky, propolis, kosmetiku či včelařské pomůcky. Otevřeno bude od 9 do 17 hodin.
 • Vydáno v sobotu 3.12.2022 :
  Opravená Boží muka na Jánském kopečku v Jihlavě čeká svěcení
  Stavba před kostelem svatého Jana Křtitele je datována do roku 1613. Její rekonstrukce vyšla na 91 tisíc korun. Pozdně renesanční kamenná Boží muka před kostelem sv. Jana Křtitele na Jánském kopečku v Jihlavě čeká svěcení. Naplánováno je na pátek 9. prosince na 15.30 hodin.
 • Vydáno v pátek 2.12.2022 :
  Základní umělecká škola v Jihlavě dostala ke stým narozeninám klavír za pět milionů
  Luxusní křídlo značky Steinway & Sons se základní uměleckou školou poprvé veřejně rozeznělo 30. listopadu. Jubileum škola oslaví až v roce 2024, klavír byl zakoupen dříve kvůli úspoře financí.
 • Vydáno v pátek 2.12.2022 :
  V Zoo Jihlava pokořili hned dva rekordy
  V jihlavské zoologické zahradě se v pátek 2. prosince sešli děti i dospělí v kostýmech a společně tak vytvořili nový český rekord – největší živý betlém. Krom toho dnes padl i návštěvnický rekord. Před desátou hodinou to v zoologické zahradě ožilo postavami pastýřů, rybářů, andělů a dalších postav. Nechyběla ani Marie s Josefem a Tři králové. Pokusili jsme se zde překonat rekord v počtu účastníků živého betlému z roku 2007. Máme obrovskou radost, že se to povedlo, a celkem se sešlo 375 lidí. Celou scenérii doplnila čtveřice poníků z naší zoo.
 • Vydáno v pátek 2.12.2022 :
  Z policejního deníku: vandal posprejoval zdi u tří budov; pachatel poničil lak na autě
  Neznámý vandal posprejoval v době od pondělí 28. listopadu do čtvrtečního rána na ulici Polenská v Jihlavě v areálu firmy zdi u tří budov a způsobil tak předběžně vyčíslenou škodu za pětatřicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno v pátek 2.12.2022 :
  Hojně využívaná re-use skříň v Jihlavě na Březinkách má nový polep
  Jak je vidno, tak dva měsíce po zavedení na největším jihlavském sídlišti, je re-use skříň místními hojně využívána. V současné době tam lze najít třeba nádobí, knihy či oblečení a hračky pro děti. Skříň má od podzimu také nový polep, který informuje o jejím správném používání.
Další články vydané ve dnech 21. 11. 2022 - 6. 12. 2022:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2022) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...