Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2020), vychází již 8818 dnů

Dnes je středa 2. prosinec
(19. listopad církevního kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 2. 12.:
Středa po první neděli adventní Sv. Bibiány, panny a mučednice
 • 25.10.2020:
  Z policejního deníku: krádež peněženky na ubytovně; krádež dřeva za 112 tisíc korun či silně opilý řidič v Třebíči
  Zatím neznámý pachatel sebral ve čtvrtek 22. října kolem půl dvanácté v noci v Třešti na Jihlavsku na ubytovně u kuchyně v přízemí ze stolu volně odloženou peněženku, ve které měl majitel peníze, osobní doklady a platební kartu. Krádeží majiteli vznikla hmotná škoda v celkové výši 12 200 korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. V současné době může mít případné porušení zákona pro pachatele horší následky. V případě krádeže spáchané v době, kdy je na území republiky vyhlášen nouzový stav z důvodu nemoci, která vážně ohrožuje život nebo zdraví lidí, se jedná o obzvláště přitěžující okolnost a pachateli hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
  V Bílku zmizelo smrkové dřevo za 112 tisíc korun
  Policisté pátrají po neznámém pachateli, který v blíže neurčené době od 15 hodin dne 21. října do 8 hodin 22. října za blíže nezjištěných okolností ukradl ze skládky dřeva v bývalém vojenském prostoru v Bílku u Chotěboře na Havlíčkobrodsku smrkovou kulatinu. "Kulatina byla různých průměrů mezi 20 - 45 cm ve čtyřmetrových výřezech v odhadnutém množství 80 metrů kubických. Majiteli dřeva vznikla krádeží škoda ve výši 112 000 korun", informovala D. Čírtková s tím, že pachatel musí v případě dopadení počítat s velmi přísným trestem, neboť se dopustil krádeže v době vyhlášeného nouzového stavu, proto pro něho platí kvalifikovaná skutková podstata trestného činu krádeže, pro který také policisté zahájili úkony trestního řízení.

  Řidič náklaďáku nedal přednost v jízdě osobnímu autu
  Řidič nákladního auta Iveco Daily vyjížděl v pátek 23. října krátce před sedmnáctou hodinou ze sjezdu z dálnice D1 u Humpolce na silnici I/34 a při odbočování vlevo ve směru na Pelhřimov vyjížděl na hlavní pozemní komunikaci. Přitom nerespektoval dopravní značku „dej přednost v jízdě“ a nedal přednost v jízdě zleva jedoucímu osobnímu automobilu Volkswagen Passat. "Řidič tohoto vozu jel po hlavní pozemní komunikaci ve směru od Pelhřimova směrem na Humpolec. Došlo ke střetu vozidel v prostoru křižovatky. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče osobního vozidla, se kterým jej záchranáři převezli do nemocnice v Pelhřimově", informovala mluvčí Dana Čírtková. Ke zranění jiných osob nedošlo. Alkohol byl u obou řidičů vyloučen provedenými dechovými zkouškami. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 910 tisíc korun. Další okolnosti dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Pelhřimov.

  Motocyklista nezvládl řízení a havaroval
  Policisté přijali v pátek 23. října v 15.05 hodin oznámení o dopravní nehodě motocyklisty na silnici III/36064 v Třebíči. "Šestadvacetiletý motorkář projížděl po silnici na motocyklu od obce Slavice k obci Mikulovice a při projíždění pravotočivé zatáčky nepřizpůsobil rychlost zejména svým schopnostem, vlastnostem motocyklu, dopravně technickému stavu komunikace a dalším okolnostem, které je třeba předvídat a vyjel mimo komunikaci do pole", uvedla mluvčí. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče, kterého záchranáři na místě ošetřili a odvezli k vyšetření do nemocnice v Třebíči. K jinému zranění osob nedošlo. Došlo pouze k hmotné škodě na motocyklu ve výši 20 tisíc korun. Policisté u motocyklisty provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Věc dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Třebíč.

  Silně podnapilý řidič jezdil centrem města
  Policisté v Třebíči kontrolovali v pátek 23. října krátce po desáté hodině dopoledne řidiče osobního vozu Škoda Octavia. Řidič s vozidlem projížděl po komunikacích v Třebíči, a to od ulice Cyrilometodějská směrem k ulici Smila Osovského, přičemž byl před odbočkou na ulici Zdislavina zastaven a kontrolován policejní hlídkou. "Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných pro provoz s řízení vozidla. Poté řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní - 3,28 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška – naměřená hodnota dosáhla 3,54 promile alkoholu v dechu", informovala Dana Čírtková s tím, že šestačtyřicetiletý řidič s výsledky dechové zkoušky souhlasil a nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
  Eva ŠINKOVSKÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 09:25 hodin:
  Pelhřimovské Muzeum rekordů u příležitosti otevření představí zavírací ozdoby ze skořápek ořechů
  Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově, které jako jediné muzeum svého druhu ve střední Evropě muselo mít 111 zavřeno, otevírá ve čtvrtek 3. prosince své expozice. A při této příležitosti představí zavírací ozdoby ze skořápek vlašských ořechů, z nichž jedna (43,5 x 48,5 mm) byla společně s výše popsaným lískovým oříškem muzeu věnována. Uvedl to prezident pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslav Marek.
 • Vydáno v úterý 1.12.2020 :
  Budoucnost parkování se představuje v Jaderné elektrárně Dukovany
  První z 2600 fotovoltaických panelů největší české fotovoltaické elektrárny na speciálně upravených střechách parkoviště právě instalují technici ve vnějším areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Nový bezemisní zdroj pokryje díky svému výkonu 820 kWp roční spotřebu téměř tří stovek domácností.
 • Vydáno v úterý 1.12.2020 :
  Vánoční píseň o kytaře ve tvaru zvonu
  Vánoční píseň natočil Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den spolu s kamarádem Petrem Taksem a k písničce přibyl i klip.
 • Vydáno v úterý 1.12.2020 :
  Z policejního deníku: distributor drog dopaden; zloděj dostal chuť na kávu a paštiku a další zase potřeboval nářadí
  Kriminalisté dopadli a trestně stíhají šestadvacetiletého muže z Jindřichohradecka, který v Pelhřimově distribuoval pervitin. Muž byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy za to, že v druhé polovině října poskytl opakovaně dalším lidem zdarma pervitin. Drogy si od něho zájemci přebírali na ulici nedaleko centra města. Za spáchanou drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno v úterý 1.12.2020 :
  V novoměstské nemocnici testují samoplátce na přítomnost protilátek COVID-19 za pět set korun
  Nová služba, která nabízí test na přítomnost protilátek COVID-19 pro samoplátce, byla spuštěna v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Vyšetření, které se provádí odběrem žilní krve, stojí 500 korun. Samoplátci se na tento test mohou objednávat prostřednictvím aplikace odbery.kr-vysocina.cz, kde mohou i zaplatit. Výsledkem vyšetření bude orientační informace pro samoplátce, zda v minulých měsících prodělali onemocnění COVID-19.
 • Vydáno v úterý 1.12.2020 :
  Vánoční trhy na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě se letos konat nebudou
  Oslavy vánoc v Havlíčkově Brodě budou letos z důvodu pandemie probíhat v omezené podobě. Po zvážení všech skutečností rozhodla havlíčkobrodská radnice o zrušení vánočních trhů, které měly probíhat od 16. do 23. prosince. Havlíčkův Brod patří v současné době k okresům na pátém stupni rizika protiepidemiologického sytému PES s nejvyšším počtem nakažených.
 • Vydáno v úterý 1.12.2020 :
  Potřebujeme děti šikovné a vnímavé
  O pozvolném ztrácení manuální zručnosti by se dalo dlouze vyprávět. Své by si přisadili i tělocvikáři tradičním povzdechem: „To za našich časů…“ Je sice pravda, že každá generace má pocit, že ta mladá je nevychovaná, neschopná a nešikovná, případně drzá a bezohledná. Ale o ztrátě fyzické zdatnosti, otužilosti a manuální zručnosti již hovoří i výsledky dlouhodobých studií. Je to tedy fakt.
 • Vydáno v pondělí 30.11.2020 :
  Lidé v Třebíči mohou přispívat do pokladničky, zastupitelé se zváží a přidají deset korun za každé kilo své váhy
  Od úterý 1. prosince až do 7. ledna příštího roku mohou lidé z Třebíče a okolí přispět v již tradiční Vánoční veřejné sbírce. Zapečetěná pokladnička pro peněžité dary bude umístěna pod vánočním stromem na Martinském náměstí.
 • Vydáno v pondělí 30.11.2020 :
  Vánoční stromeček na jihlavském náměstí svítí, lidé se mohou těšit na ozdobenou radnici, ledovou sochu i stánky
  Na první adventní neděli 29. listopadu se na Masarykově náměstí rozsvítil vánoční strom společně s výzdobou v centru města. Kvůli bezpečnosti vše proběhlo bez kulturního programu. Vláda bezpečnostní opatření však začíná uvolňovat a na náměstí se během Adventu objeví i stánky.
 • Vydáno v pondělí 30.11.2020 :
  Táborská zoologická zahrada otevře pro veřejnost už tento víkend
  Radostnou zprávu pro všechny milovníky zvířat má táborská zoologická zahrada. Po už letos druhém několikatýdenním nuceném uzavření opět otevře své brány pro veřejnost, a to už tento víkend. Umožní to další vlna rozvolňování představená v neděli vládou. Kromě návštěv se opět také rozeběhnou oblíbené zážitkové programy Nocování v zoo a Jeden den ošetřovatelem. Nucená pauza bez návštěvníků ZOO Tábor velice zasáhla, protože přišla o svůj hlavní zdroj příjmů. Proto i nadále uvítá jakoukoliv pomoc od svých příznivců.
 • Vydáno v pondělí 30.11.2020 :
  Na muže v lese u Karasína spadl strom, na pomoc mu letěl vrtulník
  Těžké zranění utrpěl muž u Karasína na Žďársku, na kterou v pondělí 30. listopadu krátce po půl desáté dopoledne, spadl při kácení strom. Uvedl to mluvčí záchranářů na Vysočině Petr Janáček.
 • Vydáno v pondělí 30.11.2020 :
  Meteorologové v části Vysočiny a Jihomoravského kraje varují před mrznoucí mlhou
  Varování před možným výskytem mrznoucí mlhy a slabé námrazy vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí od pondělí 30. listopadu od 22. hodiny do úterý 1. prosince do sedmi hodin ráno v části Vysočiny a Jihomoravského kraje.
 • Vydáno v pondělí 30.11.2020 :
  Kniha Pověsti z Velkomeziříčska se věnuje strašidlu u Netínského rybníka, bílé paní či zázračné studánce
  Město Velké Meziříčí vydalo pro milovníky historie a legend novou publikaci s titulem Pověsti z Velkomeziříčska. V tomto předvánočním čase může kniha posloužit také jako milý dárek pod stromečkem.
 • Vydáno v pondělí 30.11.2020 :
  Městská knihovna v Jihlavě otevřela výdejní okénko; ve čtvrtek bude již otevřena
  V provozu je pouze na hlavní budově v Hluboké ulici, toto pondělí a středu, od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Od čtvrtka 3. prosince se knihovna otevírá ve standardním režimu. U okénka mohou registrovaní čtenáři vracet vypůjčené knihy nebo si vyzvedávat nejpozději den předem objednat rezervace. Více informací na knihovna-ji.cz.
 • Vydáno v pondělí 30.11.2020 :
  Z policejního deníku: krádež v hudební zkušebně; nález munice či opilí řidiči, kteří bourali
  Policisté pátrají po pachateli, který se v době od 17. listopadu do pátku 27. listopadu v Mrákotíně na Jihlavsku ukradl mimo jiné hudební aparaturu. Po vypáčení dveří vnikl pachatel do objektu, kde je hudební zkušebna a sebral metronom, basovou kytaru černé barvy, dámské náramkové hodinky a hudební aparaturu s příslušenstvím. Krádeží tak způsobil škodu přes sto tisíc korun. Další škoda vznikla poškozením dveří a zařízení. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno v pondělí 30.11.2020 :
  Výstava Barbora Šimková, Andreas Gajdošík: Nejlepší z možných výzkumů v jihlavské galerii bude zahájena on-line
  Vernisáž on-line výstavy Barbora Šimková, Andreas Gajdošík: Nejlepší z možných výzkumů Oblastní galerie v Jihlavě Experimentální dramaturgie Za Bukem v Komenského ulici se bude konat ve čtvrtek 3. prosince v 18 hodin na www.facebook.com/OGVJihlava. Kurátorka výstavy je Monika Szűcsová.
 • Vydáno v neděli 29.11.2020 :
  Z policejního deníku: vloupání do domu, recidivista při krádeži přistižen, nález munice či opilý cyklista
  Policisté prověřují vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo v době od středy 25. listopadu do čtvrtka v obci Černovice na Pelhřimovsku. Pachatel vnikl do domu na ulici Svatavská, odkud odcizil dvě peněženky s finanční hotovostí a doklady a způsobil tak škodu převyšující pět tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to porušování domovní svobody, krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno v neděli 29.11.2020 :
  Novoměstská Horácká galerie představuje osobnost architekta Bedřicha Rozehnala
  Osobnost architekta Bedřicha Rozehnala, který významně ovlivnil především zdravotnické stavby v Československu připomíná výstava v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, kde architekt vtiskl podobu také nemocnici. Výstava představuje nejen některé z autorových architektonických realizací, ale také akvarely a grafiku.
 • Vydáno v neděli 29.11.2020 :
  V domácnostech lidé zapalují adventní věnce; opatrnosti s otevřeným ohněm není nikdy nazbyt
  Zapálenými svíčkami především na adventních věncích si již od dnešní neděle a v následujících dnech a týdnech zpříjemníme předvánoční čas. Až tak učiníme, měli bychom si uvědomit všechna rizika, která může otevřený plamen přinést. Naše domácnosti jsou přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je vyrobeno z umělých vláken, které snadno hoří. Požáry v bytech se právě kvůli těmto vysoce hořlavým materiálům rychle šíří a mohou během několika málo minut způsobit značné nejen materiální škody, ale především újmy na zdraví či dokonce životech. Musíme stále myslet na to, že zapálená svíčka na adventním věnci je stále a pořád otevřený oheň a je třeba s ní tak zacházet!
 • Vydáno v neděli 29.11.2020 :
  Muzejní výdejní okénko v Třebíči nabízí výtvarná díla Svatopluka Máchala
  Muzejní výdejní okénko v Třebíči žaludek nenakrmí, ale zato pohladí na duši. Až do pátku 4. prosince jsou k vidění výtvarná díla Svatopluka Máchala, třebíčského rodáka, malíře postav, milovníka hudby a velmi skromného člověka. Záludná otázka tentokrát směřuje do Třebíče k jedné památce, která je vyobrazena na jednom z jeho vystavených děl. Nasvíceno je denně od 9 do 19 hodin.
Další články vydané ve dnech 17. 11. 2020 - 2. 12. 2020:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2020) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
25. 11. 2020 - Jsme to, co jíme. Jezme proto život, nikoli smrt!

25. 11. 2020 - Ochrana před epidemiemi? Také kouření tabáku!

24. 11. 2020 - Umřít znamená probudit se zcela zdráv!

18. 11. 2020 - Hledá se politický vůdce. Značka: Moc leží nyní na ulici!

17. 11. 2020 - Mají astrologicky něco společného listopady 1989 a 2020? Mají: Více, než by nás napadlo!

14. 11. 2020 - Vše špatné sice nyní asi bude pár týdnů vrcholit, ale na Narození Kristovo 2020 přijde vysvobození!

14. 11. 2020 - Arcibiskup Vigano: Hodiny lží jsou již sečteny!

11. 11. 2020 - Příklad svatého Martina: Křesťan se před státní mocí nehrbí!

6. 11. 2020 - Volby v USA 2020: Podvod století? Neřešme to!

31. 10. 2020 - Ke svátkům Všech svatých a Dušiček: Co je smrt? A co je čas?


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

- Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

- Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...