Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2020), vychází již 8570 dnů

Dnes je 29. březen
(16. březen církevního kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 29. 3.:
Neděle pátá postní - Smrtná neděle
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 16. 3. (29. 3.):
 • 12.3.2020:
  Čistá hlava, kila dolů, lepší spánek, více energie, vděčná peněženka
  Užívání si večera bez alkoholu má mnoho výhod – SUCHEJ ÚNOR Toto jsou hlavní znaky kampaně, která v únoru nesla název „Suchej únor“ www.suchejunor.cz. Kampaň vyhlásila Liga otevřených mužů v rámci jednoho ze svých projektů, kdy se snaží o zvyšování kvality života, v tomto případě rozhodně nejen u mužů.
  Do této výzvy se zapojily i pracovnice Centra primární prevence Spektrum a Adiktologické ambulance Kolping, aby podpořily myšlenku této kampaně. V tomto článku nabízíme ohlédnutí se nad tímto tématem. I jeden měsíc bez alkoholu může pomoci k lepšímu životnímu stylu a k větší psychické pohodě. Změna je přece na každém z nás!

  Petra Nováčková, preventistka: „Každý den se potkávám s dětmi a mladými lidmi, kteří mi vyprávějí své životní příběhy. Ve většině případů se jejich problémy či jejich osobní nepohoda týká právě návykových látek. Alkohol je nejrozšířenější droga v České republice a my dospělí k její popularitě jen přispíváme. Dospívající převážně od nás dospělých vidí, že bez alkoholu to v životě nejde. Dostane se jim do hlavy, že zábava s přáteli a odreagování se neobejde bez alkoholu, problémy vyřeší jen alkohol, a že kdybych náhodou nepil, tak jsem mimo nebo out. Názory a postoje nastupující generace mi však dávají naději, že si naše děti uvědomují rizika spojená s pitím alkoholu, jen potřebují vidět pozitivní vzory a méně opilců. Tomu samozřejmě pomáhá s dětmi o problému mluvit, ostatně jako vždy u všeho."

  Alena Velechovská, adiktoložka: "Letošní únorovou výzvu jsem vnímala jinak, než v minulém roce. Minulý rok to byla spíše výzva vydržet, nenapít se a ukázat okolí, že je možné odolat společenskému tlaku v rámci rodinných oslav a přátelských posezení. Letos jsem v mnoha okamžicích pochopila, jak je snadné ve chvílích smutku sáhnout po tak jednoduché odměně, jakou se alkohol nabízí. Člověk touží zapomenout na to, co ho trápí, nebo co by měl řešit, a tak snadno sklouzne do koloběhu rychlého zapomenutí. Je důležité si ale přiznat, že se samotný problém nebo smutek lahví vína pouze potlačí a oddálí chvíle, kdy budeme muset situaci řešit. Náš mozek si rychle zapamatuje to, co mu dodává úlevu a radost a pokud nemáme možnost dosáhnout na štěstí a uspokojení jiným způsobem, vyhledává právě chvíle a věci, které mu to dopřejí. Chtěla jsem ale svou odhodlaností podpořit všechny, kteří se rozhodli změnit svůj život a osvobodit se od závislosti na alkoholu, což je v dnešní době dosti složitým cílem. A pokud se pro to již někdo rozhodne, buďme k názorům tolerantnější a netlačme ho do situací, které si nepřeje. Každý z nás by si měl vyzkoušet, jakou roli v jeho životě zaujímá alkohol. Nevnímejme abstinenci jako problém, problém je, když takto uvažujeme."

  Aneta Simonidesová, terapeutka: „Suchý únor vnímám jako příležitost k plné abstinenci od alkoholu, kdy si můžu sama osobně zjistit, jak je pro mě alkohol v životě ne/důležitý. Během měsíce jsem měla možnost vyzkoušet si, jak je alkohol vnímán jako součást jakékoli události a většinová společnost, přátelé ani rodina pro abstinenci nemá pochopení. Při setkání s okolím, nejste vnímáni jako odvážní, ale spíše trapní, neboť popíjení alkoholu je jakousi společenskou normou. Při návštěvě baru pro mě bylo vždy překvapením, že na nápojovém lístku máte možnost vybrat si z desítek alkoholických nápojů od rumů a whisky, míchaných nápojů, vína až po horké alkoholické nápoje. Při hledání nealkoholických nápojů si připadáte spíše jako při hledání jehly v kupce sena. Na konci měsíce jsem začala chápat, že abstinence od alkoholu nemusí být utrpením, ale osvobozením od nepříjemného bolehlavu, trapných historek, tzv. "oken" a prázdné peněženky. Na druhou stanu jsem si uvědomila, že užívání si večera bez alkoholu má více výhod, než se na první pohled může zdát.“

  Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 000 000 lidí. Což je alarmující číslo, které v nás může vyvolávat mnoho otázek? A právě my dospělí můžeme ovlivnit vnímání našich dětí a náhled na konzumaci alkoholických nápojů. Jak zmiňuje prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. (přednosta Kliniky adiktologie 1. LK UK a VFN v Praze), „nejčastěji čeká nezletilého první zkušenost s alkoholem či dokonce opilostí v rodinném kruhu, typicky na rodinných oslavách. První skleničku alkoholu si u nás děti dají v průměru ve 12 letech. Celkem 20 % žáků 9. tříd základní školy přiznává pravidelné pití alkoholu.“

  Alkohol patří mezi návykové látky způsobující závažné zdravotní a psychické potíže, navíc může vést k narušení rodinných, přátelských i pracovní vztahů. Průměrný Čech vypije za rok 14,4 l čistého lihu, což je více, než dvojnásobek světového průměru.

  Ve Žďáře nad Sázavou existují zařízení, která se věnují problematice závislosti. Mezi tyto zařízení patří Centrum primární prevence Spektrum, které realizuje preventivní programy na základních a středních školách se zaměřením na rizikové chování našich dětí. Adiktologická ambulance Kolping se věnuje osobám, které se potýkají s jakoukoli formou závislosti včetně alkoholu. Kontaktní a poradenské centrum Spektrum je součástí systému práce s uživateli drog a jejich blízkými (www.spektrum.kolping.cz).

  „Každý z nás by si měl vyzkoušet, jakou roli v jeho životě zaujímá alkohol – může to mít svá pozitiva i negativa. Záleží jenom na nás, jakou hranici si nastavíme.“
  Michael KUBÍK
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v sobotu 28.3.2020 :
  Jsem „kačena“. Nevěříte? Tak jo, správně se to píše „cachena“
  Zatímco psi vrtí ocasem, když například projevují radost, „kačena“ – tedy správně se toto plemeno tura domácího píše „cachena“ – používá svoji oháňku z úplně jiných důvodů.
 • Vydáno v sobotu 28.3.2020 :
  V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je na covid pozitivních 12 lidí, dvě klientky budou hospitalizovány
  Krajská hygienická stanice se sídlem v Jihlavě informovala o deseti pozitivních testech u klientů a dvou pozitivních testech u zaměstnanců Domova pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Aktuálně je průběh onemocnění u většiny pozitivních klientů doprovázen celkem mírnými příznaky s výjimkou dvou klientek, u nichž se připravuje hospitalizace. V sobotu 28. března ráno byly odebrány k testování vzorky od všech ostatních dvanácti klientů a 22 zaměstnanců domova. Vedení DD Břevnice prosí o shovívavost a klid, aby se mohlo věnovat zvládnutí aktuální situace.
 • Vydáno v sobotu 28.3.2020 :
  Provoz Urgentního příjmu v nemocnici v Novém Městě na Moravě částečně vrácen k původnímu režimu
  Nemocnice v Novém Městě na Moravě od pátku 27. března dopoledne znovu spustila provoz urgentního příjmu částečně v původním režimu. Pacienty s obtížemi, které nejsou respiračního charakteru, nevyžadují pobyt na expektačních lůžkách, jejich stav je neohrožuje na životě a za normálních okolností by navštívili svého praktického lékaře, ošetří v rámci prostor urgentního příjmu. Pro tuto službu ale nyní není vyčleněna samostatná lékařská služba, proto musí počítat s čekáním na ošetření.
 • Vydáno v sobotu 28.3.2020 :
  Na Vysočině stoupl počet nakažených koronavirem na 76; na Havlíčkobrodsku onemocnělo deset lidí v domově seniorů
  Celkový počet osob s prokázanou nákazou koronavirem na Vysočině je aktuálně 76. Nejvíce nemocných, celkem šest, přibylo na Havlíčkobrodsku.
 • Vydáno v sobotu 28.3.2020 :
  Požár v Enviropolu v Jihlavě je již zažehnán, jedovaté látky by již do ovzduší unikat neměly
  Požár, který vypukl ve firmě Enviropol v Jihlavě - Hruškových Dvorech v pátek 27. března okolo půl páté odpoledne, se podařilo hasičům lokalizovat před půlnocí a úplně zlikvidovat dnes, v sobotu 28. března, před pátou hodinou ranní.
 • Vydáno v sobotu 28.3.2020 :
  Uzavřená obec Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli koronaviru se otevře ve středu 1. dubna, některé rodiny ještě zůstanou v karanténě
  Obec Kynice nedaleko Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, která je od pondělí 16. března uzavřená kvůli nákaze novým typem koronaviru, se otevře ve středu 1. dubna. Opatření uzavírající obec bylo původně vydané do odvolání, minimálně však na 14 dnů. V obci je osm případů potvrzené nákazy nemocí COVID-19. Některé rodiny však zůstanou i po otevření obce dál v karanténě.
 • Vydáno v sobotu 28.3.2020 :
  Blokové čištění v Jihlavě v nouzovém stavu: Odtahovat se nebude, ale pokud můžete, přeparkujte
  Jarní blokové čištění proběhne v omezeném režimu. Značky budou na čištění upozorňovat osm dní předem, auta se ale odtahovat nebudou, nehrozí ani pokuta. Přesto vyzýváme Jihlavany: Pokud si výzvy všimnete, přeparkujte.
 • Vydáno v pátek 27.3.2020 :
  Na Vysočině je nemocných koronavirem 70 lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
  Za posledních čtyřiadvacet hodin přibylo na Vysočině pětadvacet lidí nakažených koronavirem. V kraji je tak nyní 70 osob s prokázanou nákazou.
 • Vydáno v pátek 27.3.2020 :
  V Jihlavě - Hruškových Dvorech hoří elektroodpad, do ovzduší unikají nebezpečné toxické látky
  Ozývají se rány a obří černý kouř se valí nad Jihlavou z hořícího průmyslového zemědělského objektu - skladů v Hruškových Dvorech v Jihlavě. Hoří elektroodpad ve firmě Enviropol.
 • Vydáno v pátek 27.3.2020 :
  Nově narozené jehně bretaňského skřítka hned ráno uvítalo ošetřovatele
  Z radostné události se právě těší ošetřovatelé i další pracovníci ZOO v Táboře. Ovce ouessantská, nejmenší plemeno ovce na světě, jim totiž připravila překvapení v podobě čerstvě narozeného jehňátka. Chundelatý beránek, černý jako čert, se narodil v noci na pátek a už po ránu stál naprosto jistě na všech čtyřech končetinách a vítal zaměstnance přicházející do zoo.
 • Vydáno v pátek 27.3.2020 :
  U Rokytna na Žďársku se těžce zranil řidič, přiletěl pro něj vrtulník
  Dopravní nehoda osobního auta se stala v pátek 27. března krátce před třičtvrtě na jednu odpoledne u obce Rokytno na Žďársku.
 • Vydáno v pátek 27.3.2020 :
  Charita v Třebíči poskytuje všechny služby, které umožnila vláda
  Oblastní charita v Třebíči nepřestává pracovat. Poskytuje veškeré služby, které umožňuje vládní nařízení. Také se zapojuje do pomoci lidem, kteří pomoc nejvíce potřebují v souvislosti s omezeními v době ohrožení nákazou COVID-19.
 • Vydáno v pátek 27.3.2020 :
  Město Jihlava ukončilo spolupráci s advokátní kanceláří Bánský
  Minulý týden vypověděla advokátní kancelář Bánský-Helmová (AKBH) spolupráci s městem Jihlava. Město teď proto jedná s novou místní advokátní kanceláří, která by měla Jihlavu komplexně zastupovat.
 • Vydáno v pátek 27.3.2020 :
  Ze soboty na neděli začne platit úřednický, tzv. letní čas
  V neděli 29. března přesně v 02.00 hodin se ručičky všech hodin posunou o hodinu dopředu, tedy na 03.00 hodin. Lidé tak budou mít o hodinu kratší noc.
 • Vydáno v pátek 27.3.2020 :
  Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou se střetl kamion s osobním vlakem
  Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku se v pátek 27. března asi v sedm hodin ráno střetl kamion s osobním vlakem.
 • Vydáno v pátek 27.3.2020 :
  Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě od 1. dubna letos nebude
  Služby města Jihlavy oznamují, že s ohledem na trvající opatření vlády v době nouzového stavu nezahájí provoz městské tržnice, která se měla veřejnosti otevřít ve středu 1. dubna na Masarykově náměstí v Jihlavě. Případný náhradní termín otevření provozu včas oznámí s dostatečným předstihem. Uvedl to mluvčí SMJ Martin Málek.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.3.2020 :
  Pomůžeme zemědělcům, ti ochrání stáda před vlky, a ti zase prospějí lesům. Jak jednoduché!
  V záplavě informací o vývoji pandemie koronaviru málem zanikla zpráva, že ministerstvo životního prostředí připravilo dokument nazvaný Program péče o vlka obecného. Tento obsáhlý materiál čítající téměř 120 stran velmi pečlivě a z různých stran nahlíží na potěšující skutečnost, že vlci se znovu postupně zabydlují v české kotlině. Na velmi podrobném programu je na první pohled patrné, že nevznikl jen tak u „zeleného stolu“, ale podíleli se na něm také ochránci přírody, odborníci z univerzit, zástupci chovatelských svazů, myslivci, ministerstvo zemědělství a další.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.3.2020 :
  Firma BOSCH diesel v Jihlavě má prvního nakaženého koronavirem
  Ve firmě Bosch Diesel v Jihlavě - Pávově se ve čtvrtek 26. března nakazil první zaměstnanec koronavirem. Dotyčný pracuje v závodě III na úseku MFH. V současnosti zůstává v domácí izolaci, stejně jako jeho kolegové, se kterými se dennodenně potkával.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.3.2020 :
  Město Jihlava vyzývá k omezení návštěv sběrného dvora
  Služby města Jihlavy (SMJ) uvažují kvůli velmi častým a zbytným návštěvám o uzavření posledního sběrného dvora v Jihlavě. Hrozí totiž nákaza klíčových pracovníků, proto i magistrát žádá veřejnost o omezení návštěv.
 • Vydáno ve čtvrtek 26.3.2020 :
  V novoměstské nemocnici mají dva zdravotníci pozitivní testy na COVID-19
  Výsledky testů na COVID-19 průběžně prováděných u zaměstnanců nemocnice v Novém Městě na Moravě prokázaly druhého pozitivního zdravotnického pracovníka. Jedná se o osobu, která byla v kontaktu s první pozitivní zdravotní sestrou (spolujízda autem do zaměstnání). Tento druhý nemocný zdravotník je od úterý v přísné dvoutýdenní domácí karanténě, nevykazuje žádné příznaky onemocnění.
Další články vydané ve dnech 14. 3. 2020 - 29. 3. 2020:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2020) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
23. 3. 2020 - Církev Janova II. – Liturgie

22. 3. 2020 - Církev Janova I.

26. 2. 2020 - K době postní: Jíst – nebo nejíst?

25. 2. 2020 - Rod Toufarů z Horního Smrčného, z něhož pocházel mučedník P. Josef Toufar

11. 12. 2019 - Sedmdesát let od prvního křížového zázraku v Číhošti!

25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!

1. 8. 2019 - Svatý Serafim Sárovský: „Získej vnitřní pokoj – a tisíce okolo tebe naleznou spásu!“

20. 6. 2019 - Mariánský sloup: Staletý symbol řádění běsů v českých levicových duších

2. 5. 2019 - 2. květen: „Slovo se vtělilo, abychom my se zbožštili!“


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...