Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2019), vychází již 8466 dnů

Dnes je pondělí 16. prosinec
(3. prosinec církevního kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 16. 12.:
Třetí neděle adventní - Gaudete Sv. Eusebia, biskupa a mučedníka
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 3. 12. (16. 12.):
 • 24.11.2019:
  Horácké muzeum vydává knihu o Karlu Němcovi s titulem Strašidla, lyžaři, svatí...
  Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě vydává knížku o Karlu Němcovi – všestranném umělci, který má od minulého roku v muzeu svoji stálou expozici. Jmenuje se Strašidla, lyžaři, svatí… Kniha bude v muzeu pokřtěna ve středu 18. prosince v 17 hodin.
  Kniha má podtitul Karel Němec ve sbírkách Horáckého muzea. Vydání katalogu završí letošní Rok Karla Němce. Život a dílo umělce zpracovala PhDr. Hana Klínková, která je archivářkou Památníku národního písemnictví a historičkou umění a zabývá se převážně českou grafikou a malbou první poloviny 20. století.
  Zanořila se do archivů a zejména v Němcově korespondenci objevila spousty zajímavých informací, které v textu cituje a přibližuje Karla Němce jako rozvážného, přitom veselého a dobrosrdečného, pravdivého člověka. A takové je i jeho pestré dílo. Součástí knihy bude soupis Němcova díla ve sbírkách muzea, který vytvořila Mgr. Alice Hradilová, graficky knihu upravil Miloš Neuman. Vznikla s grantovou podporou Ministerstva kultury na vytvoření katalogu sbírek.
  Na publikování díla se vztahuje tzv. odúmrť (autor nemá dědice) spojená s horentním poplatkem. Výjimku tvoří vydání publikace k probíhající výstavě. Proto jsme se v muzeu rozhodli použít dostupné finance na co nejkvalitnější zpracování a současně s uvedením knihy si budete moci knihu nejen zakoupit, ale publikované dřevoryty, ex libris, obrazy, perokresby, ručně psané a malované knihy, dřevěné sošky, plakáty… také prohlédnout i v originále ve výstavním sále muzea. Výstava potrvá do 26. ledna 2020.
  Kniha se momentálně tiskne v HRG Litomyšl. Vizualizaci vytvořil grafik Miloš Neuman.

  Malíř a grafik Karel Němec (25. října 1879, Nové Město na Moravě – 17. června 1960, tamtéž Pod vlivem svých přátel, budoucích umělců: Jana Štursy, Petra a Jaroslava Křičkových či Oldřicha Blažíčka, směřoval své kroky na soukromou malířskou školu Aloise Kalvody v Praze. Praha mu otevřela nové obzory, v roce 1907 byl přijat do spolku Mánes, kde se snažil každoročně vystavovat. Další studia na Umělecko-průmyslové škole již mu nebylo umožněno nedokončit a Karel vrací se zpět na Vysočinu pomoci svému otci s hospodařením, jeho rodný dům stojí na Žďárské ulici čp. 40.
  Po pracovním dnu se věnuje kromě malby také kresbě, zasazuje se o rozvoj Horáckého muzea. Během jeho nasazení na ruské frontě byl zajat na Ukrajině. Vyučuje zde na tovární průmyslové škole kreslení a rýsování, což mu dává čas i pro svojí tvorbu. Tvoří především linoryty, ilustrace, obálky knih a portréty.
  Po návratu do Nového Města v roce 1919, se již zabývá převážně jen grafikou. Snaží se osvojovat různé postupy tvorby, tvoří různé tematické cykly vycházející z reakcí na jeho život.
  Cyklem Strašidla (1926), oživil mnoho strašidélek z horáckých pověstí jako je Hejkal, bludičky, lesní žínky a další podivuhodná stvoření objevujících se pravděpodobně po celé naší zemi. Zde již dosáhl určitého řádu ve tvorbě dřevorytu a dřevořezu, který ho oprošťoval od jeho předcházející ilustrativnosti a monumentality.
  Za nejvýznamnější část jeho tvorby je považována výzdoba novoměstských domů a staveb, většina je dodnes k vidění. Sgrafito, neboli rýsovaná malba, vzniká prorýváním svrchní vrstvy bílé omítky do spodní vrstvy barevné. Karel Němec užívá ve svých realizacích především barvu cihlově červenou nebo hnědou, tou zpravidla ohraničuje motivy i vyplňuje pozadí. Od klasického sgrafita se liší v technickém provedení. Němec pravděpodobně prorýval vlhkou neobarvenou omítku, kterou poté dodatečně probarvoval a koloroval.
  Jako první dostává zakázku na výzdobu hotelu Panský dům, vzniká tak sgrafito Pijáctví. Na Vratislavově náměstí dále vyzdobil fasádu i interiér kostela sv. Kunhuty (např. sgrafito Sv. Václav a České nebe) a Horácké muzeum. V dalších částech města jsou dochována sgrafita na fasádách těchto objektů: Svatý Václav (hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie), sgrafita Sv. Jiří (Fryšava čp. 128) či Naděje (Zubří čp. 44).
  Jeho pole působnosti se rozšířilo i mimo město. Celkem vytvořil 193 obrazů, nejen v 60 místech Vysočiny, ale i Brně, Havlíčkově Brodě a ve Znojmě.
  - red -
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v neděli 15.12.2019 :
  Proti muži podezřelému z brutální vraždy servírky v Humpolci zahájeno trestní stíhání
  Vyšetřovatel odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zahájil trestní stíhání muže, který byl v pátek 13. prosince v odpoledních hodinách zadržený jako podezřelý z vraždy. Muže vyšetřovatel obvinil ze zvlášť závažného zločinu vraždy servírky v Humpolci. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno v neděli 15.12.2019 :
  Podvodníci s legendou „vnuk“ znovu útočí na seniory; staří lidé musí být velice opatrní a obezřetní
  V tomto týdnu se v našem kraji znovu pokusili neznámí pachatelé v několika případech vylákat ze seniorů peníze pod legendou „vnuk“. Policistům se díky důkladné operativní činnosti podařilo tyto seniory včas varovat a tím zabránit tomu, aby nenaletěli podvodníkům, kteří po nich chtěli peníze. Policisté proto znovu apeluji na všechny seniory, aby byli při telefonických hovorech s neznámými lidmi obezřetní a vždy si pečlivě ověřili s kým po telefonu skutečně hovoří, a to zvláště v případě, kdy po nich neznámý volající požaduje peníze. A to i tehdy, když se volající snaží představit se jako blízký příbuzný seniora nebo kamarád příbuzného. Dříve než předají někomu nějaké peníze, aby si pečlivě ověřili, zdali jejich blízký o nějakou pomoc žádá.
 • Vydáno v neděli 15.12.2019 :
  Silně opilý řidič v Havlíčkově Brodě naboural zaparkované auto
  Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v sobotu 14. prosince půl hodiny před půlnocí oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Havlíčkově Brodě. Řidič byl silně opilý.
 • Vydáno v neděli 15.12.2019 :
  Poslechový pořad lyrický Slávek Smišovský v Třebíči připomene hudebního skladatele z Vysočiny
  Poslechový pořad lyrický Slávek Smišovský se bude konat v sobotu 21. prosince v 17 hodin v Centru tradiční lidové kultury v Cyrilometodějské ulici 48 v Třebíči.
 • Vydáno v neděli 15.12.2019 :
  Staročeské Vánoce na Michalově statku v Pohledi nabídnou svátky za časů našich praprarodičů
  Staročeské Vánoce na Michalově statku na Havlíčkobrodsku se budou letos již po šestnácté konat o víkendu 21. - 22. prosince.
 • Vydáno v sobotu 14.12.2019 :
  Tři muži, kteří stříleli ve čtvrtek na Třebíčsku ve vazbě
  Tři muži ve věku 19, 27 a 29 let, které ve čtvrtek hledala policie po Vysočině a části Brněnska kvůli střelbě při vloupání, skončili ve vazební věznici v Brně.
 • Vydáno v sobotu 14.12.2019 :
  Filmový klub v Jihlavě uvede přírodopisný dokument Earth: Den na zázračné planetě
  Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 16. prosince od 19.30 hodin v kině Dukla snímek s titulem Earth: Den na zázračné planetě. "Vidět i vědět, podrobit smysly úžasu a mozek poznání v dokonale vyvážené souhře." To je celovečerní dokument Earth: Den na zázračné planetě - jako jedna z čestných výjimek si velké plátno opravdu zaslouží.
 • Vydáno v sobotu 14.12.2019 :
  Pravda vítězí
  Tři roky od brexitového referenda v Británii u nás šířila mainstreamová média konspirační teorie, že rozhodnutí většiny Britů odejít z EU je výsledkem ruské hybridní války proti Západu, která má podobu šíření různých lží a polopravd (fake news) a rozeštváváním britské veřejnosti. Britové prý byli zmanipulováni, obelháni a oklamáni, jednali bez dostatečného rozmyslu v jakémsi pomatení smyslů, a proto si dnes jejich většina chce toto rozhodnutí zopakovat.
 • Vydáno v sobotu 14.12.2019 :
  Polenští zastupitelé rozhodli o výstavbě bazénu u rybníka Peklo pod hradem
  Polenští zastupitelé třinácti hlasy schválili záměr vybudování bazénu v lokalitě U Pekla a uložili městskému úřadu provést výběr zpracovatele projektové dokumentace dle předložené studie. Předpokládané stavební náklady převyšují 50 milionů korun.
 • Vydáno v sobotu 14.12.2019 :
  Jihlavští policisté dopadli zloděje, který se vloupal do firmy, v níž dříve pracoval
  Policisté v Jihlavě objasnili případ vloupání do budovy jihlavské firmy, ke kterému došlo v druhé polovině října. Policejní inspektor sdělil podezření z přečinu krádeže spáchané vloupáním třicetiletému muži. Využil toho, že ve firmě před tím pracoval.
 • Vydáno v sobotu 14.12.2019 :
  V Jihlavě je 235 domácností v bytové nouzi
  V Jihlavě proběhl registrační týden v rámci projektu Bydlení především: Testování konceptu Housing First v Jihlavě. Na přelomu listopadu a prosince výzkumníci mapovali bytovou nouzi na území města. Závažná bytová nouze byla potvrzena u 234 domácností. Město má pro tyto případy připraveno 12 bytů. Losováním bylo rozhodnuto, že bude ubytováno 11 rodin a dva jednotlivci, kteří budou sdílet jednu domácnost.
 • Vydáno v pátek 13.12.2019 :
  Pratuři přijedou na Josefovské louky 17. ledna
  Dlouho očekávaný termín je potvrzen. Dva pratuři přijedou do našeho Ptačího parku Josefovské louky v pátek 17. ledna. Bližší informace k akci vám sdělíme v lednu. Pratuři spásáním křovin i rostlin a rozdupáváním podmáčených luk pomohou s vytvářením vhodných podmínek pro mokřadní a luční ptáky.
 • Vydáno v pátek 13.12.2019 :
  Podezřelý z brutální vraždy barmanky v Humpolci dopaden
  Kriminalistům se podařilo v odpoledních hodinách zadržet muže podezřelého z vraždy v Humpolci. Jedná se o českého státního příslušníka, který nemá trvalý pobyt v Humpolci.
 • Vydáno v pátek 13.12.2019 :
  Na Vysočině bylo letos dohledáno třináct hnízd vzácného orla mořského
  V letošním roce bylo v Kraji Vysočina ornitology dohledáno 13 hnízd orla mořského. Ve čtyřech případech se orli úspěšně zahnízdili a na svět přivedli vždy po dvou mláďatech, v jednom případě se rodičům podařilo vyvést jedno orlí mládě. Na osmi hnízdech bylo hnízdění neúspěšné. Minimálně ve čtyřech případech bylo hnízdění neúspěšné z důvodu netolerance ze strany lidí (otravy, přímá likvidace, rušení).
 • Vydáno v pátek 13.12.2019 :
  Na Vysočinu i další regiony se žene silný vítr, v nárazech může přechodně foukat 15 - 20 metrů za sekundu
  Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na sobotu 14. prosince od desáté hodiny ráno do osmnácté hodiny večer výstrahu před silným větrem. Platí pro celou Vysočinu, část Pardubického, Středočeského, Jihočeského a pak také pro kraje Ústecký, Plzeňský a Karlovarský kraj a Prahu. Bude foukat západní vítr přechodně s nárazy 15 až 20 m/s (50 až 70 km/h).
 • Vydáno v pátek 13.12.2019 :
  Roráty v Petrovicích u Jihlavy znovu po sedmi desetiletích
  Více jak sedmdesát roků neproběhla v chrámu Petra a Pavla v Petrovicích na Jihlavsku žádná adventní bohoslužba. Až ve čtvrtek 12. prosince 2019.
 • Vydáno v pátek 13.12.2019 :
  Dětský pěvecký sbor Zvoneček vystoupí na vánočním koncertě v jihlavském hotelu Gustav Mahler
  Dětský pěvecký sbor Zvoneček se v pondělí 16. prosince představí na svém tradičním Vánočním koncertě, který se koná v hotelu Gustav Mahler v Jihlavě od 17 hodin.
 • Vydáno v pátek 13.12.2019 :
  V Humpolci se stala vražda, po vrahovi devětapadesátileté ženy policie pátrá
  Závažný násilný trestný čin, který se stal v Humpolci, prověřují od dnešního rána kriminaliosté na Vysočině. Z tohoto důvodu je zcela uzavřena ulice Na Kasárnách v Humpolci.
 • Vydáno v pátek 13.12.2019 :
  Všechny tři pachatele podezřelé z vloupání do garáže na Třebíčsku se podařilo zadržet
  Policistům Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se podařilo zadržet všechny tři osoby, které jsou podezřelé ze včerejšího vloupání do vnitřních prostor volně stojící garáže u objektu hájenky na Třebíčsku. Při útěku pachatelů z místa činu a jejich následném ujetí osobním vozidlem Ford Focus stříbrné barvy došlo ke střelbě. Při střelbě nebyl nikdo zraněn.
 • Vydáno v pátek 13.12.2019 :
  dTest: Co dělat s nevhodným vánočním dárkem
  Je to nemilé, ale všichni to známe – s napětím pozorujeme obdarovaného při rozbalování dárku a na konci jeho reakce neodpovídá našemu očekávání. Ať už je to proto, že mu nesedí velikost, danou věc už má, nebo jsme se prostě jen netrefili do vkusu. Je škoda, aby věc doma jen překážela a připomínala nám zbytečně utracené peníze. Co můžeme v takové situaci udělat?
Další články vydané ve dnech 1. 12. 2019 - 16. 12. 2019:
14. 12. 2019:
2. 12. 2019:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2019) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
11. 12. 2019 - Sedmdesát let od prvního křížového zázraku v Číhošti!

25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!

1. 8. 2019 - Svatý Serafim Sárovský: „Získej vnitřní pokoj – a tisíce okolo tebe naleznou spásu!“

20. 6. 2019 - Mariánský sloup: Staletý symbol řádění běsů v českých levicových duších

2. 5. 2019 - 2. květen: „Slovo se vtělilo, abychom my se zbožštili!“

21. 4. 2019 - Christus resurrexit! Ale jedni mají Hod Boží, druzí Květnou neděli!

20. 11. 2018 - Mons. Petr Piťha: Hodnoty, na kterých stojíme

9. 10. 2018 - Istanbulská úmluva: Jsou to neomarxisté, o čemž se mluví, a neonacisté, o čemž se cudně mlčí!

20. 9. 2018 - Legitimita a legalita islámu, aneb trochu jiný pohled na rovnost vyznání v Evropě


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...