Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2019), vychází již 8432 dnů

Dnes je úterý 12. listopad
(30. říjen církevního kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 12. 11.:
Pondělí po neděli páté přebývající po Zjevení Páně Sv. Martina I., papeže a mučedníka Sv. Bratří Benedikta, Matouše, Jana, Izáka a Kristina, mučedníků a patronů zemí Koruny české
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 30. 10. (12. 11.):
 • 1.11.2019:
  Kde stál hrad Bikánec, z něhož byl vzat malý kvádr pro Žižkovu mohylu?
  Od podzimu 1874, tedy právě rovných 145 let, se na katastru obce Žižkovo Pole tyčí Žižkova mohyla. Stavba na místě mimořádného génia loci, údajného skonu husitského vojevůdce, je majetkem města Přibyslav. Jeden z jejich 64 základních kvádrů pochází z hradu Bikánec.
  Jméno dnes nikomu nic neříká, po takovém hradu (a byl to vůbec hrad?) se slehla země. Kámen si však nevymýšlí a proto je správné ptát se, odkud byl do Přibyslavi koňským potahem přivezen. Rozluštit tuto otázku ovšem nebylo snadné.

  Ani mnohosvazkový naučný slovník přibyslavského rodáka Jana Otty heslo Hrad Bikánec nemá a není možné ho najít v žádné jiné encyklopedii, nevyjímaje ani ty současné - internetové.

  Pomohla knihovnice Českého muzea stříbra

  Napsal jsem několika informačním centrům a muzeím. Když se už zdálo, že stopa nikam nevede, ozvala se Eva Entlerová, knihovnice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Poslala odkaz na druhý díl Místopisu okresního hejtmanství, který v roce 1912 vydalo kutnohorské nakladatelství Karla Šolce. A v tomto velice podrobném místopise Čáslavska a Kutnohorska je několikastránkové heslo BYKÁŇ.

  “Asi 6 km jižně od Kutné Hory leží na mírném návrší 369 m nad mořem při erární silnici starobylá, malá osada Bykáň, jejíž kostel s vížkou a cibulovitou bání zvonice korunuje a do kraje čáslavského, odtud otevřeného, daleko hledí. Osada má 13 domů a 84 obyvatele”, se zájmem čteme.

  A také se dovídáme: “Jméno Bykáň odvozují někteří od Bitva neb Bijaň, jak i Palacký uvádí. Snad v šedém dávnověku byla tu bitva, je místo to k poloze bitevní znamenité.”


  Bykáň a Bykánec

  V kapitolce Dějiny se mimo jiné uvádí: “Bykáň náležela od nepaměti k panství malešovskému a sdílela všecky osudy, které stihly Malešov a ostatní k panství náležející osady. Ve spisech připomíná se Bykáň již r. 1327. Majitelem v témže století byl Purkart, magdeburský purkrabí, a Bykáň tehdy náležela k hradu Malešovu. Purkart prodal za nedlouho Bykáň klášteru sedleckému, ale brzy opět byla Bykáň k Malešovu přivtělena a zůstala tak až podnes.”

  Místopis si ještě všímá hesla Bykánec (Bykáneč): “Po obou stranách silnice křesetickomalešovské asi čtvrt hodiny západně Křesetic leží osada Bykánec. Má 12 domů se 62 obyvateli vesměs náboženství katolického. Ve století XV. stávala zde tvrz a dvůr. Ale časté nálezy krásných popelnic nad Bykáncem v lomech skalních zřejmě svědčí, že místo to již za pohanských dob bylo osídleno.”

  Tvrz se rozpadla v třicetileté válce

  “Po tvrzi dnes není památka, ale sporé stopy, kde stávala, dosvědčují místy se jevící hluboké příkopy u stavení čp. 91, náležejícího rolníku Janu Havránkovi. Tvrz spustla a zašla asi ve válce třicetileté a dvůr poplužní i s pozemky rozprodán na jednotlivce.

  Bykánec náleží do Křesetic, četnickou stanicí do Malešova. Nejbližší stanice železniční je Malešov na trati Hora Kutná - Zruč,” praví Místopis okresního hejtmanství z roku 1912.

  Eva Entlerová mně také poslala naskenovaný odstavec z knihy Antonína Profouse Místní jména v Čechách, vydáno Nakladatelstvím Československé akademie věd v roce 1954. Profous uvádí, že 1 km od Bykaně leží víska Bykanec (1410 Hanusskoni de Minori Bykanecz) a dodává, že jméno Bykanec vzniklo deminutivní příponou -ec ze jména Bykaň a znameno “menší Bykaň”.

  Knihovnice Českého muzea stříbra ještě odkazuje na Soupis památek - encyklopedický přehled sídel. A v něm je heslo Tvrz Bykánec. Poznámka sděluje, že památka v osadě Bykánec, dnes místní části obce Křesetice v okrese Kutná Hora, již neexistuje, byla zastavěna. Ale popis památky vysvětluje vše podstatné: “Tvrz je zde zmiňována v roce 1416. Po roce 1624 se již neuvádí a časem zaniká.”

  Ještě jednou si všimněme tvrzení, že “Bykáň náležela od nepaměti k panství malešovskému a hradu Malešov.” - Na konzolové římse kamenného válce Žižkovy mohyly v Žižkově Poli jsou uvedeny názvy dvanácti velkých vítězných bitev husitů. Právě tu dvanáctou Žižka vyhrál v roce své skonu u Malešova. Poslední bitva byla vrcholem jeho vojevůdcovské kariéry, byť ztráty na lidských životech nejen na straně svatohavelké koalice, ale také jeho vlastní, malešovskou řežbu zařazuje k nejkrvavějším bitvám středověkých náboženských válek.

  Kvádr z hradu Bikánec v Žižkově mohyle u Přibyslavi, přesněji řečeno kámen z tvrze Bykánec, nesporně odkazuje na Malešovskou bitvu, Žižkův závěrečný vítězný boj.

  Foto: Ivo Havlík, kronikář města Přibyslav,

  Ivo HAVLÍK
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 22:08 hodin:
  Rakouské auto s balkánskou posádkou v pondělí odpoledne vyjelo do protisměru u Moravských Budějovic: Čtyři mrtví!
  Mezi Pavlicemi a Moravskou Novou Vsí na Znojemsku, na silnici I/38, se v pondělí 11. listopadu před sedmnáctou hodinou srazila tři osobní auta. Ve voze audi s rakouskou poznávací značkou byli na místě mrtvi tři muži, zřejmě balkánského původu. Z vraku audiny přežila nehodu jen žena, kterou vážně zraněnou hasiči z vraku vystříhali.
 • Vydáno dnes v 21:04 hodin:
  Ve Žďáře nad Sázavou hoří sběrný dvůr, lidé by neměli otevírat okna
  Lidé ve žďárské lokalitě Přednádraží a Stalingrad by neměli vycházet ven a otevírat okna. Už několik hodin totiž hoří sběrný dvůr.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Na poli u Dobronína byla nalezena dělostřelecká mina rumunské výroby
  Nálezce objevil v neděli 10. listopadu před polednem na poli u Dobronína na Jihlavsku podezřelý předmět.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Meteorologové varují před mokrým a těžkým sněhem na Vysočině a dále pak v části Čech
  Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování, že během úterý 12. a středy 13. listopadu může na Vysočině a v částech Čech napadnout od středních poloh nad 400 metrů nad mořem 5 až 10 centimetrů mokrého těžkého sněhu. Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu platí pro Vysočinu od úterní 17. hodiny do středeční šesté hodiny ráno.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Vyšetřování případů požárů v Horním Maršově a Humpolci skončilo
  Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ukončili rozsáhlé vyšetřování úmyslně založených požárů autobazaru v Humpolci na okrese Pelhřimov a zámku v Horním Maršově na okrese Trutnov.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Oslavy 170. výročí jihlavské nemocnice vyvrcholily oceněním zaměstnanců za dlouholetý přínos
  Oslavy kulatých narozenin prožívá letos Nemocnice Jihlava. Je to již 170 let, co slouží obyvatelům nejenom Jihlavska. V pondělí 4. listopadu vyvrcholily oslavy oceněním bývalých i současných zaměstnanců za dlouholetý přínos pro zdravotnické zařízení v krajském městě.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Policisté z Nového Města na Moravě objasnili případy vloupání
  Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě ve spolupráci s kriminalisty na základě intenzivního prověřování objasnili případy vloupání do vozidla a do kostela, ke kterým došlo na konci srpna letošního roku. V souvislosti s případy sdělili podezření ze spáchání trestné činnosti dvěma mužům, kteří byli již v minulosti soudně trestáni. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Světový den diabetu v havlíčkobrodské nemocnici ve čtvrtek
  Nemocniční lékárna ve spolupráci s diabetologickou ambulancí v Havlíčkově Brodě pořádá pro zájemce ve čtvrtek 14. listopadu od 8.30 do 14 hodin konzultace v rámci Světového dne diabetu.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Preventivní projekt policisté zaměřili na bezpečnost při sportovních utkáních
  Policisté v současné době realizují nový projekt Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, který je zaměřen na bezpečnost při sportovních utkáních. Projekt nese název: Chci fandit… NE se bát! Policisté antikonfliktního týmu předávají návštěvníkům sportovních zápasů kartičky s obsahem informací motivující fanoušky k netolerování protiprávního jednání. Projekt podpořilo Ministerstvo vnitra České republiky v rámci podaného projektu vnitroresortního programu prevence kriminality.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Na jihlavském magistrátu skončil sběr víček od PET lahví
  Z vestibulu radnice v Jihlavě zmizela krabice, kam lidé mohli nosit víčka o PET lahví. Proč? Jednoduchá matika: Protože 1kg víček = 500 PET lahví = cca 6 Kč výdělek = více škody, než užitku. Jihlavský magistrát to uvádí na svých facebookových stránkách.
 • Vydáno v neděli 10.11.2019 :
  Svatý Martin nám přinesl za posledních 10 let pětkrát sníh. Na čem přijede v letošním roce?
  Nejpopulárnější listopadová pranostika obrací svou pozornost na první sněhovou nadílku. Všem je nám známé rčení: „Svatý Martin přijede na bílém koni.” Tato průpovídka může být spojena s tím, že i září nebo podzim jezdí na strakaté kobyle, tedy že kůň, jako dopravní prostředek, přiváží barevné listí nebo právě sníh. O Martinovi víme, že byl dragoun. Lehce si vše spojíme a pranostiku symbolicky vyložíme jako „dovezl na koni sníh“. Ještě lépe si to můžeme vysvětlit na další průpovídce: „Svatý Martin jezdí na brůně.“ Hospodářský slovník z počátku 20. století vysvětluje, že „brůna je kůň, jehož základní barva je bílá, avšak s ní se vyskytují i další barvy, které se pak proměňují se stářím koně.” Ono zmiňované rčení s Martinem na bílém koni pokračuje: „Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá; přijede-li na žlutém (sucho), přijde tuhá a suchá zima.”
 • Vydáno v neděli 10.11.2019 :
  Opilý muž se potácel u dálnice D1, hrozilo že vstoupí do jízdní dráhy
  U benzínové čerpací stanice na parkovišti na 122. kilometru dálnice D1 se v neděli 10. listopadu okolo půl třetí ráno pohyboval silně opilý muž. Hrozilo, že vstoupí do jízdní dráhy.
 • Vydáno v neděli 10.11.2019 :
  Přednáška Ptáci ve městě a v jeho okolí v Havlíčkově Brodě
  Přednáška Václava Hlaváče s titulem Ptáci ve městě a v jeho okolí se bude konat ve středu 13. října od 17 hodin v Kavárně Ve Vile v Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě.
 • Vydáno v neděli 10.11.2019 :
  Plán zimní údržby místních komunikací v Jihlavě
  Zimní údržba bude spočívat v zajištění sjízdnosti a schůdnosti místních komunikací. Obecně provádění zimní údržby vychází ze zákona o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších nařízení a vyhlášky Statutárního města Jihlavy.
 • Vydáno v neděli 10.11.2019 :
  Granát z druhé světové války nalezený u Polničky pyrotechnik odpálil přímo na místě v remízku
  Policisté ze Žďáru nad Sázavou přijali ve čtvrtek 7. listopadu okolo čtvrté hodiny odpoledne oznámení od čtyřiatřicetiletého muže, který uvedl, že na poli v obci Polnička nalezl jeden kus předmětu, který připomínal munici.
 • Vydáno v neděli 10.11.2019 :
  Přednáška Italští uprchlíci na jižní Moravě v letech 1915 - 1919 v Telči
  Přednáška s titulem Italští uprchlíci na jižní Moravě v letech 1915-1919 v podání Evy Šebkové se bude konat ve středu 13. října v 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.
 • Vydáno v neděli 10.11.2019 :
  Připravte si krmítka, začínáme s přikrmováním
  Teploty klesají k bodu mrazu a ptáci čím dál častěji hledají potravu u lidských sídel. Česká společnost ornitologická proto vyzývá veřejnost k zahájení zimního přikrmování a zapojení do programu občanské vědy Ptačí hodinka. V něm ornitologové doporučí, čím krmit a poradí, jak vyrobit vlastní krmítka a poznat zimující ptáky.
 • Vydáno v neděli 10.11.2019 :
  Výstava malíře a grafika Jana Híska v jihlavské galerii
  Vernisáž výstavy Jan Hísek - Ostrov v lese se bude konat ve středu 13. listopadu v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského 10 v Jihlavě. V sobotu 30. listopadu ve 13 hodin se mohou zájemci vydat do galerie na komentovanou prohlídku výstavy.
 • Vydáno v sobotu 9.11.2019 :
  V Přibyslavi byly předány tituly Zasloužilý hasič
  Osmačtyřicet dobrovolných hasičů přijelo koncem prvního listopadového týdne do Přibyslavi, aby v obřadní síni zámku Zachariáše z Hradce převzali nejvyšší spolkové vyznamenání.
 • Vydáno v sobotu 9.11.2019 :
  Násilník ze Žďáru nad Sázavou je odpovědný ze dvou trestných činů, hrozí mu až tři roky odnětí svobody
  Jednačtyřicetiletý muž na konci srpna fyzicky napadl v restauraci na terase ve Žďáře nad Sázavou třiatřicetiletého muže, který utrpěl zranění, se kterými musel byt převezen do nemocnice.
Další články vydané ve dnech 28. 10. 2019 - 12. 11. 2019:
3. 11. 2019:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2019) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!

1. 8. 2019 - Svatý Serafim Sárovský: „Získej vnitřní pokoj – a tisíce okolo tebe naleznou spásu!“

20. 6. 2019 - Mariánský sloup: Staletý symbol řádění běsů v českých levicových duších

2. 5. 2019 - 2. květen: „Slovo se vtělilo, abychom my se zbožštili!“

21. 4. 2019 - Christus resurrexit! Ale jedni mají Hod Boží, druzí Květnou neděli!

20. 11. 2018 - Mons. Petr Piťha: Hodnoty, na kterých stojíme

9. 10. 2018 - Istanbulská úmluva: Jsou to neomarxisté, o čemž se mluví, a neonacisté, o čemž se cudně mlčí!

20. 9. 2018 - Legitimita a legalita islámu, aneb trochu jiný pohled na rovnost vyznání v Evropě

2. 9. 2018 - Nezoufejme nad stavem církve. Neboť církev není často totéž, co Církev!


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...